W Rosji trwają prace nad nowym systemem aktywnej ochrony dla czołgów – Arena-M

Rosjanie prowadzą zaawansowane prace nad najnowszym aktywnym systemem ochrony pojazdów Arena-M, który być może już niedługo zostanie zastosowany w czołgach T-72B3M i T-90M.

Na początku lipca br. w rosyjskich mediach pojawiły się informacje o zaawansowanym stopniu prac nad nowym wariantem aktywnego systemu ochrony pojazdów (ASOP, ros. KAZ) z rodziny Arena. Dotyczyło to wersji Arena-M, która miałaby trafić na wyposażenie wojsk w przewidywalnej przyszłości.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

System Arena-M po raz pierwszy pokazano na wystawie wojskowej kilka lat temu, a w 2017 roku ujawniono perspektywy prac. Twierdzono, że system jest testowany pod okiem wojskowych, a w przyszłości zostanie zainstalowany na czołgach T-72 i T-90. Rok później podawano, że system (określany też jako T09-A6) może trafić do modernizowanych czołgów T-72B3. W 2019 roku dostępne były już fotografie tego typu pojazdu z widocznymi elementami systemu ochrony na wieży, ale nie podawano żadnych szczegółów. Wiadomo, że jego działanie polega na przechwyceniu nadlatującego pocisku przeciwpancernego w bezpiecznej dla czołgu odległości.

Miesiąc temu rosyjski czołg T-72B3 z aktywnych systemem ochrony pojazdów (ASOP, ros. KAZ), którym miał być Arena-M, zaprezentowano w programie telewizyjnym o tematyce wojskowej. Sam program był poświęcony 38. Instytutowi Naukowo-badawczo-testowemu uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W czasie kręcenia programu, prowadzono tam testy wodoodporności zainstalowanego sprzętu. Później pokazano nagranie, na którym do czołgu strzelono z boku z granatnika ręcznego RPG-7. Pocisk został zlokalizowany przez radar i w szybko zneutralizowany przez specjalny element uderzeniowy. Jak podano, utworzyło się specjalne pole odłamków, co doprowadziło do zdetonowania granatu przedwcześnie. Sprawa ta była opisywana na naszych łamach.

Przeczytaj: Rosjanie prezentują nowy system chroniący czołgi

Według systemu topwar.ru, wprowadzono fundamentalnie nową architekturę głównym części systemu, dzięki czemu uproszczona została instalacja sprzętu na czołgu. System Arena-M składa się z radaru wykrywającego zagrożenia, automatycznego systemu sterowania i wyrzutni amunicji obronnej. W przeciwieństwie do wcześniejszych wersji, wykorzystywany jest nie jeden radar na dachu wieży, ale kilka osobnych, mniejszych anten, umieszczonych dookoła wozu.

Inaczej umieszczone są także wyrzutnie amunicji obronnej – nie w rzędzie z przodu czy boków wieży, ale w dwóch większych zasobnikach, z dwoma różnymi typami amunicji. Ich rozmieszczenie ma umożliwiać działania w każdym kierunku, bez konieczności obracania wieżą. Zaznaczono też, że nowy system ma większą przeżywalność w porównaniu z poprzednimi wersjami, dzięki zlikwidowaniu dużej anteny radaru i opancerzeniu wyrzutni.

Zwrócono zarazem uwagę, że Arena-M wciąż nie rozwiązuje niektórych problemów, przykładowo nie potrafi razić pocisków podkalibrowych. Nie wiadomo też, jak radzi sobie z bronią atakującą z powietrza, z dużej wysokości.

Serwis rg.ru zaznacza, że w opinii ekspertów aktywne systemy ochrony, jak izraelski Trophy dla czołgów Merkava i M1A2 SEPv2 Abrams, są nieodzownym atrybutem nowoczesnych pojazdów pancernych.

Obecnie wiadomo, że nowy system Arena-M wciąż jest testowany i prawdopodobnie niebawem może wejść na wyposażenie rosyjskich czołgów, jednak sytuacja jest niepewna i bliższe szczegóły pozostają nieznane.

W kwietniu tego roku służba prasowa Wschodniego Okręgu Wojskowego poinformowała o dostarczeniu pierwszej partii zmodernizowanych czołgów T-80BWM. Podawano, że czołg posiada ekrany ochronne, pancerz reaktywny Relikt i KAZ Arena-M. Serwis topwar.ru zwrócił jednak uwagę, że aktywnego systemu ochrony nie było na opublikowanych fotografiach nowych wozów. Twierdzi, że mogła to być jakaś pomyłka, choć możliwe są też „optymistyczne interpretacje”.

Czołgi rosyjskie posiadają tego rodzaju systemy starszej generacji Drozd (dla T-55AD), T2A2 (dla T-62), Drozd-2 oraz różne warianty systemu Arena dla pojazdów T-80, T-72 i BMP-3. ASOP będzie też prawdopodobnie stosowany na licznych wozach platformy Armata, nie tylko na czołgach T-14, ale też na pojazdach Kurganiec-25 czy Bumerang.

topwar,ru / rg.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz