Główny doradca medyczny Białego Domu, dr Anthony Fauci i senator Rand Paul, starli się we wtorek podczas przesłuchania w senacie po tym, jak Paul oskarżył Fauciego o okłamywanie Kongresu – poinformował USA Today. Senator Twierdzi, że ​​Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) finansowały laboratorium w Wuhan w Chinach, przed pandemią COVID-19.

Jak poinformował portal USA Today, główny doradca medyczny Białego Domu, dr Anthony Fauci i senator Rand Paul, starli się we wtorek podczas przesłuchania w senacie po tym, jak Paul oskarżył Fauciego o okłamywanie Kongresu. Senator Twierdzi, że ​​Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) finansowały laboratorium w Wuhan w Chinach, przed pandemią COVID-19.

Senator Paul odniósł się do majowego spotkania Kongresu z Faucim, szefem Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. Fauci poinformował, że NIH nie sfinansował projektu, który obejmuje zwiększenie przenoszenia wirusów. 19 maja NIH podał w oświadczeniu, że wspierał poprzednie badania w kierunku lepszego zrozumienie wirusów u nietoperzy i ssaków, ale nigdy nie zatwierdził dotacji, która sprawiłaby, że COVID-19 byłby bardziej przenośny i śmiertelny.

Zobacz też: PIE: Chiny głównym beneficjentem pandemii w zakresie handlu towarowego

Jednak senator Paul upierał się, że badania były finansowane przez NIH. “Doktorze Fauci, jak pan wie, okłamywanie Kongresu jest przestępstwem” — powiedział Paul. „11 maja stwierdził Pan, że NIH nigdy nie finansował badań nad wzmocnieniem funkcji i Instytutu Wirusologii Wuhan. A jednak badania nad wzmocnieniem funkcji zostały wykonane w całości w Instytucie Wuhan i zostały sfinansowane przez NIH”.

Paul zacytował artykuł badawczy opublikowany w 2017 roku, który stwierdza, że ​​laboratorium w Wuhan było finansowane przez NIH. Badanie miało dostarczyć „nowego wglądu w pochodzenie i ewolucję SARS-CoV i podkreślić konieczność przygotowania się na przyszłe pojawienie się SARSo-podobnej choroby”. Po tym, jak Paul zapytał Fauciego, czy chce wycofać swoje wcześniejsze oświadczenie, Fauci powiedział, że nigdy nie okłamał Kongresu.

„Ten artykuł, o którym Pan mówi, został oceniony przez wykwalifikowany personel, jako niespełniający wymagań” – powiedział Fauci. Po tym, jak Paul przerwał, Fauci kontynuował: „Senatorze Paul, nie wie Pan, o czym mówi i chcę to powiedzieć oficjalnie. Nie wiesz, o czym mówisz”.

Zobacz też: Polska może odsprzedać szczepionki innym krajom, m.in. Ukrainie

„Próbuje Pan oddalić odpowiedzialność za 4 miliony ludzi umierających na całym świecie z powodu pandemii” – powiedział Paul. Fauci odpowiedział: „Sugeruje Pan, że to, co zrobiliśmy, doprowadziło do śmierci wielu osób. Nie podoba mi się to, a jeśli ktoś tu kłamie, senatorze, to ty”.

Kresy.pl/USA Today

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply