W związku ze spadkiem tempa szczepień Polska może odsprzedać Ukrainie i krajom bałkańskim 4 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Jak dowiedziało się we wtorek radio RMF FM, polskie władze zastanawiają się nad możliwością sprzedaży innym krajom 4 mln dawek szczepionek AstraZeneca, Pfizer i Moderna. Decyzja w sprawie może sprzedaży pierwszej partii ma zapaść w przyszłym tygodniu. Powodem jest drastyczny spadek tempa szczepień w naszym kraju. Przy obecnym tempie preparaty zalegające w magazynach Agencji Rezerw Strategicznych mogłyby stracić przydatność.

Nie planuje się odsprzedaży szczepionek Johnson and Johnson, ponieważ jako jednodawkowe są najprostsze w użyciu i mają najdłuższy termin ważności.

Według RMF FM chęć odkupienia szczepionek zgłosiło 26 krajów, ale pierwsze w kolejce są Ukraina i kraje bałkańskie. „W chwili obecnej mamy około pięciu milionów szczepionek w magazynach. Najważniejsze dla nas jest wyszczepienie społeczeństwa, ale możemy odsprzedać w granicach czterech milionów biorąc pod uwagę najbliższe dostawy szczepionek do Polski” – powiedział prezes ARS Michał Kuczmierowski.

W sumie inne kraje zgłosiły zapotrzebowanie na 40 mln dawek, podczas gdy Polska ma zamówione do połowy przyszłego roku 100 mln dawek. To, ile odsprzedamy, zależy od kolejnych dostaw i tempa szczepień.

Polska nie zarobi na szczepionkach, ponieważ zabrania tego umowa z UE. ARM ma zamiar odsprzedać je po cenie kupna, jednak jest z tym pewien problem, ponieważ UE zabrania także ujawniania ceny zakupu szczepionek od poszczególnych producentów. W związku z tym trzeba wcześniej „wyjaśnić formalności prawne w sprawie tego, jak skonstruować umowy odsprzedaży” – informuje RMF FM. Istnieje również opcja odstąpienia szczepionek za darmo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, pod koniec grudnia wiceszef ukraińskiej dyplomacji mówił, że Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek „po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę”. Jak wyjaśniło naszemu portalowi Ministerstwo Zdrowia szczepionki te miałyby pochodzić z puli 20 mln dawek firmy AstraZeneca zakupionych przez Polskę. 4 mln tych szczepionek zakupiono w celu odsprzedaży dla państw bałkańskich oraz państw pozostałych takich jak m.in. Ukraina i Gruzja. Początkowo planowano, że odsprzedaż szczepionek nastąpi w marcu-kwietniu.

Ukraina otrzymała pierwszą dostawę szczepionki na koronawirusa dopiero pod koniec lutego br. Na dzień 19 lipca na Ukrainie było 1,46 mln osób w pełni zaszczepionych, co stanowi zaledwie 3,3 proc. populacji.

Kresy.pl / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz