We wtorek na Ukrainę przybył pierwszy transport ze szczepionką na koronawirusa. Jest to preparat AstraZeneca produkowany przez indyjską firmę Serum Institute India pod lokalną marką Covishield.

Jak podaje agencja Ukrinform, samolot z 500 tysiącami dawek szczepionki wyleciał z Bombaju w poniedziałek i po międzylądowaniu w Istambule dotarł we wtorek rano do Kijowa.

Ukraińskie ministerstwo zdrowia niezwłocznie tego samego dnia na zasadach nadzwyczajnych dopuściły szczepionkę Covishield do stosowania.

„Teraz pilnie odprawiamy ładunek, a szczepionka od razu pojedzie w teren, abyśmy mogli rozpocząć szczepienia zgodnie z pierwszym etapem szczepień” – napisał na Facebooku minister zdrowia Ukrainy Maksym Stepanow, który osobiście wybrał się 18 lutego do Indii na rozmowy w sprawie zakupu indyjskiej szczepionki.

Szczepionka, którą otrzymała Ukraina, została opracowana przez naukowców z Oksfordu oraz firmę AstraZeneca. Pod marką Covishield produkuje ją indyjska firma Serum Institute India. Latem 2020 roku AstraZeneca i indyjski instytut podpisały porozumienie w sprawie produkcji szczepionki dla „krajów o niskich i średnich dochodach”.

Szczepionkę Covishield podaje się w dwóch dawkach w odstępie czasowym 28 dni.

Ukraińskie media podają, że jest to pierwsza partia szczepionki Covishield; nie podają jednak, kiedy na Ukrainę dotrą następne partie tego preparatu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy, Ukraina ma trudności ze zdobyciem szczepionki na koronawirusa i program szczepień jeszcze się w tym kraju nie rozpoczął. W grudniu ministerstwo zdrowia Ukrainy obiecywało dostawy chińskiej szczepionki w „najkrótszym możliwym terminie”, ale okazało się, że jej marcowa dostawa jest zagrożona. Później resort informował, że w połowie lutego na Ukrainę trafi 117 tysięcy szczepionki Pfizer/BionTech w ramach skierowanego do biedniejszych krajów programu COVAX – ten termin również okazał się nieaktualny. Pojawiała się też informacja, że pomiędzy połową lutego a końcem II kwartału br. Ukraina ma otrzymać od 2,2 mln do 3,7 mln dawek szczepionki AstraZeneca.

Kresy.pl / ukrinform.ua / zaxid.net / unian.ua

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    CIEKAWE CZY SZCZEPIONKA ASTRA ZENECA PODAWANA NAUCZYCIELOM W POLSCE TEŻ POCHODZI Z INDII? PO FALI POWIKŁAŃ WSRÓD NAUCZYCIELI, GORĄCZKI ,WYMIOTÓW I NAGŁYCH PRZYPADKÓW WYMAGAJĄCYCH ODWIEZIENIA KARETKĄ DO SZPITALA SZEREGI PRACUJĄCYCH NAUCZYLI ZMALAŁY O 90%. TO NIE FAKE NEWS A FAKT Z JEDNEGO Z MIAST W POLSCE.
    BYĆ MOŻE MINISTERSTWO ZDROWIA RP KUPIŁO JE W INDIACH PO OBNIŻONYCH CENACH BY ZAOSZCZEDZIĆ ZNOWU NA NAUCZYCIELACH. KATEGORYZOWANIE LUDZI WG. MIEJSCA ZAMIESZKANIA WIDAC WYRAŻNIE NA PRZYKŁADZIE TAKICH PAŃSTW JAK UKRAINA . KONCERNY TRAKTUJĄ LUDZI JAK BYDŁO RZEŻNE,NA KTÓRYM MOŻNA ROBIĆ DARMOWE EKSPERYMENTY MEDYCZNE I JESZCZE DOSTAJĄ ZA TO PIENIĄDZE. ZA OCHOTNIKÓW MUSIELIBY SŁONO ZAPŁACIĆ . TO MIELIŚMY KIEDYŚ W POLSCE W LATACH 90TYCH I TERAZ W CZASACH PANDEMII . NIEMIECKIE FIRMY POZA WIEDZĄ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA INFEKOWAŁY POLSKICH BEZDOMNYCH ZA DROBNE SUMY , POBIERAŁY
    PRÓBKI KRWI DO ANALIZY . TERAZ ZROBIĄ TO RÓWNIEŻ NA UKRAIŃCACH NIESPRAWDZONA SZCZEPIONKĄ ASTRA ZENECA WYCIAGAJĄC PIENIĄDZE OD PAŃSTW TRZECIEGO ŚWIATA JAKĄ JEST UKRAINA . DLA POLAKÓW TO DOBRA WIADOMOŚĆ -IM MNIEJ UKRAIŃCÓW TYM LEPIEJ . BYLE BY TYLKO NIE PRZETRZEBILI KRESOWIAKÓW POD PŁASZCZYKIEM PANDEMII . KTO WIE CZY NIE MACZAJA W TYM PALUCHÓW „PRZYJACIELE ” Z IZRAELA DZIAŁAJĄCY NA POLU ODZYSKANIA ZIEM DAWNEJ RZECZYPOSPOLITEJ DLA JUDEOPOLONII. TA MYŚL JEST ZNOWU ODGRZEWANA ZARÓWNO W POLSCE JAK I NA UKRAINIE.