W poniedziałek prezydent Filipin Rodrigo Duterte zagroził więzieniem osobom, które nie chcą zaszczepić się przeciw Covid-19.

Masz wybór: zaszczep się albo wsadzę cię do więzienia – powiedział w czasie poniedziałkowego przemówienia prezydent Filipin Rodrigo Duterte, cytowany przez agencję „Reuters”. Odniósł się w ten sposób do niskiej frekwencji w kilku punktach szczepień w stolicy Manili.

„Nie zrozumcie mnie źle, w kraju panuje kryzys” – podkreślił prezydent. Dodał, że jest zirytowany postawą niektórych Filipińczyków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Do 20 czerwca na Filipinach zaszczepiono w pełni 2,1 miliona ludzi. Celem rządu jest zaszczepienie w tym roku do 70 milionów obywateli. Populacja kraju wynosi około 110 milionów ludzi.

Duterte był też krytykowany za wprowadzenie surowych środków, które miały na celu powstrzymanie pandemii. W czasie poniedziałkowego przemówienia podtrzymał także swoją decyzję o dalszym zamknięciu szkół – informuje agencja „Reuters”.

Przypomnijmy, że według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad połowa biedniejszych państw otrzymujących szczepionki przeciw Covid-19 w ramach programu COVAX, nie posiada wystarczających zapasów, by kontynuować proces szczepienia.

Niedobory są częściowo spowodowane opóźnieniami w produkcji i zakłóceniami dostaw w Indiach. Wspomniane zakłócenia mają miejsce w sytuacji, w której zakażenia i zgony rosną w całej Afryce jako część trzeciej fali pandemii koronawirusa – zwraca uwagę agencja „Reuters”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Program zaczął działać w lutym bieżącego roku.

COVAX utworzono z myślą zapewnienia dostępu do szczepionek krajom o niskim i średnim dochodzie. W tym roku COVAX zamierza dostarczyć 2 miliardy szczepionek.

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz