30-milionowa Ghana otrzymała w środę dostawę 600 tysięcy dawek szczepionki na koronawirusa stając się pierwszym państwem, które skorzystało z programu COVAX.
Jak podała agencja Associated Press, Ghana otrzymała w środę pierwszą na świecie dostawę szczepionek na koronawirusa w ramach prowadzonej pod egidą ONZ inicjatywy COVAX. Partia 600 tys. szczepionek AstraZeneca wyprodukowanych przez Serum Institute of India została dostarczona przez UNICEF na międzynarodowe lotnisko w stolicy Ghany, Akrze.
Henrietta Fore, dyrektor wykonawczy UNICEF, nazwała to wydarzenie “historycznym momentem”, który oznacza początek największej w historii operacji dystrybucji szczepionek.
Ghana jest jednym z 92 krajów, które otrzymają szczepionki za darmo dzięki inicjatywie COVAX. Kolejne 90 krajów i osiem terytoriów obiecało dofinansowanie tego programu.
Szczepionki dostarczone w środę są pierwszymi z około 7 milionów dawek wyprodukowanych w Indiach dla około 20 krajów.
COVAX utworzono z myślą zapewnienia dostępu do szczepionek krajom o niskim i średnim dochodzie. W tym roku COVAX zamierza dostarczyć 2 miliardy szczepionek, ale obecnie ma prawnie wiążące umowy tylko na kilkaset milionów dawek. W związku z tym pojawiły się głosy wyrażające poważne zaniepokojenie takim celem, ponieważ oznacza to objęcie szczepieniami około 20% do 30% populacji w krajach, które otrzymają szczepionki. Ostrzegano, że nawet jeśli program odniesie sukces w dystrybucji takiej ilości szczepionek, kraje te pozostaną narażone na ciągłe epidemie koronawirusa, zakładając, że odporność stadna pojawia się przy zaszczepieniu co najmniej 70% populacji.
Przypomnijmy, że na szczepionki z COVAX czeka również Ukraina. W styczniu br. podawano, że na Ukrainę w ramach programu trafi 8 mln dawek. Dotychczas kraj ten otrzymał tylko jedną partię indyjskiej szczepionki, zakontraktowaną samodzielnie przez ukraiński rząd.
Kresy.pl / apnews.com
PLAN DEPOPULACJI AFRYKI W PEŁNI – TYLKO PATRZEĆ JAK ZACZNĄ MASOWO UMIERAĆ AFRYKANIE. TERENY SĄ POTRZEBNE KONCERNOM PONADNARODOWYM W TYM CHIŃSKIM RÓWNIEŻ. NIEPRZYPADKOWO CHIŃSKIE FIRMY WESZŁY JUŻ KILKA LAT TEMU DO AFRYKI PO SUROWCE STRATEGICZNE.