30-milionowa Ghana otrzymała w środę dostawę 600 tysięcy dawek szczepionki na koronawirusa stając się pierwszym państwem, które skorzystało z programu COVAX.

Jak podała agencja Associated Press, Ghana otrzymała w środę pierwszą na świecie dostawę szczepionek na koronawirusa w ramach prowadzonej pod egidą ONZ inicjatywy COVAX. Partia 600 tys. szczepionek AstraZeneca wyprodukowanych przez Serum Institute of India została dostarczona przez UNICEF na międzynarodowe lotnisko w stolicy Ghany, Akrze.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Henrietta Fore, dyrektor wykonawczy UNICEF, nazwała to wydarzenie „historycznym momentem”, który oznacza początek największej w historii operacji dystrybucji szczepionek.

Ghana jest jednym z 92 krajów, które otrzymają szczepionki za darmo dzięki inicjatywie COVAX. Kolejne 90 krajów i osiem terytoriów obiecało dofinansowanie tego programu.

Szczepionki dostarczone w środę są pierwszymi z około 7 milionów dawek wyprodukowanych w Indiach dla około 20 krajów.

COVAX utworzono z myślą zapewnienia dostępu do szczepionek krajom o niskim i średnim dochodzie. W tym roku COVAX zamierza dostarczyć 2 miliardy szczepionek, ale obecnie ma prawnie wiążące umowy tylko na kilkaset milionów dawek. W związku z tym pojawiły się głosy wyrażające poważne zaniepokojenie takim celem, ponieważ oznacza to objęcie szczepieniami około 20% do 30% populacji w krajach, które otrzymają szczepionki. Ostrzegano, że nawet jeśli program odniesie sukces w dystrybucji takiej ilości szczepionek, kraje te pozostaną narażone na ciągłe epidemie koronawirusa, zakładając, że odporność stadna pojawia się przy zaszczepieniu ​​co najmniej 70% populacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że na szczepionki z COVAX czeka również Ukraina. W styczniu br. podawano, że na Ukrainę w ramach programu trafi 8 mln dawek. Dotychczas kraj ten otrzymał tylko jedną partię indyjskiej szczepionki, zakontraktowaną samodzielnie przez ukraiński rząd.

Kresy.pl / apnews.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz