Władze Kuby kontynuują testy wyprodukowanych na wyspie szczepionek przeciwko SARS CoV-2.

Jak zrelacjonował portal telewizji Al Jazeera państwowe przedsiębiorstwo farmaceutyczne Kuby BioCubaFarma prowadzi badania osób, które skorzystały z opracowanej w tym państwie szczepionki Soberana 2. Najnowsze badania wykazały, że już podanie dwóch z trzech dawek preparatu zapewniało odporność na koronawirusa w 62 proc. przypadków.

„W ciągu kilku tygodni powinniśmy uzyskać wyniki skuteczności przy trzech dawkach, które, jak się spodziewamy, będą lepsze” – powiedział Vicente Vérez, dyrektor państwowego Instytutu Szczepionek Finlay, który opracował Soberana 2.

Władze Kuby od początku pandemii nastawiały się na samodzielną pracę nad szczepionką przeciwko koronawirusowi zamiast importowania preparatów wynalezionych w innych państwach. Na przyjęcie takiej strategii pozwalało istnienie dobrze rozwiniętego przemysłu farmaceutycznego na karaibskiej wyspie, która od kilkudziesięciu lat musi zmagać się z embargiem USA. W ciągu tych dekad Kubańczycy opracowywali już własne szczepionki i stali się ich eksporterem.

Nie inaczej jest w przypadku szczepionki przeciw koronawirusowi. Na zaawansowanym szczeblu testów klinicznych są obecnie dwa kubańskie preparaty – wspomniana Soberana 2 oraz Abdala. Zainteresowanie ich zakupem wyraziły już Argentyna, Jamajka, Wenezuela i Meksyk

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na Kubie przez długi czas udawało się utrzymywać umiarkowany poziom pandemii, jednak w czerwcu dobowy poziom wykrywanych zakażeń przybrał rekordowe dla tego wyspiarskiego państwa wartości sięgające niemal półtora tysiąca przypadków dziennie. W związku z tym władze zdecydowały się na wprowadzenie ostrzejszych środków przeciwepidemicznych.

aljazeera.com/worldometers.info/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz