Koncern farmaceutyczny Pfizer zarabia w Europie miliardy euro na szczepionkach przeciwko COVID-19, ale unika płacenia podatków wykorzystując holenderskie prawo podatkowe Holandii – informuje serwis „Follow the Money”.

We wtorek platforma dziennikarstwa śledczego Follow the Money (FTM) ujawniła, że producent szczepionek Pfizer, posiadający firmę z siedzibą w miejscowości Capelle aan den IJssel w środkowej Holandii, pomimo miliardowych obrotów, nie płaci w tym kraju żadnych podatków.

Według FTM, Pfizer spodziewa się dobrego roku. Liczy, że osiągnie ponad 21 mld euro ze sprzedaży szczepionki przeciwko COVID-19, opracowanej wspólnie z niemieckim BioNTech. W pierwszym kwartale 2021 roku przychody firmy wzrosły o 42 proc. i sięgnęły 14,6 mld dolarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Portal pisze, że zarazem miliardy euro przepływają przez raje podatkowe. „Należą do nich Holandia, Luksemburg i Irlandia” – informuje FTM. Dziennikarze portalu ustalili, że wiele działań firmy Pfizer poza Stanami Zjednoczonymi jest zarządzanych właśnie przez firmę z siedzibą w Holandii, czyli CP Pharmaceuticals International CV (CPPI). Jej zyski w ciągu ostatniej dekady wahały się od 10 mld dolarów w 2010 roku do prawie 20 mld dolarów w 2017 roku. Łącznie, w ciągu 10 lat, daje to aż 169,5 mld dolarów.

Okazuje się jednak, że firma ta nie płaci w Holandii żadnych podatków. FTM cytuje roczny raport spółki, według którego „zgodnie z holenderskim prawem podatkowym CPPI nie podlega niderlandzkiemu podatkowi od osób prawnych ani podatkowi od dywidend”. Wszystkie osiągane zyski są wypłacane wspólnikom jako dywidendy i tym samym nie są opodatkowane.

Portal zwrócił w tej sprawie do opisywanej firmy z pytaniami i prośbą o komentarz. W odpowiedzi jej rzecznik oświadczył, że „Pfizer prowadzi działalność w ponad 150 krajach na całym świecie” i wszędzie tam „przestrzega wszystkich przepisów dotyczących rachunkowości i podatków oraz opłaca wszystkie należne podatki”.

Dziennikarze śledczy zwracają zarazem uwagę, że „Holandia ma dziury w systemie podatkowym, z czego chętnie korzystają amerykańskie firmy”. Zaznacza też, ze „konstrukcja wybrana przez firmę Pfizer sprawia wrażenie, że firma naprawdę chce zapłacić jak najmniej podatków”.

Z opublikowanego parę miesięcy temu raportu Tax Justice Netherlands (TJN) wynika, że Holandia zajmuje czwarte miejsce wśród krajów i terytoriów pod względem unikania opodatkowania. Przykładowo, korporacja Google przez 8 lat przepompowała przez Holandię 128 mld euro, unikając płacenia w USA blisko 40 mld euro podatku. Holenderski fiskus zarobił na transakcjach 25 mln euro.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj: Media: Google wyprowadził 128 mld euro na Bermudy poprzez holenderską spółkę, uniknął 38 mld euro podatku

Co więcej, czterech największych producentów tytoniu na świecie corocznie kieruje 7,5 mld przez Holandię na Bermudy, by uniknąć płacenia podatku.

PAP / bankier.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz