W Austrii za odmowę szczepienia grozić będzie kara grzywny lub aresztu.

Jak informowaliśmy, od 1 lutego 2022 roku na osoby niezaszczepione przeciwko koronawirusowi austriackie władze będą mogły nałożyć grzywnę do 3600 euro. Grzywna do 1450 euro grozić będzie osobom, które nie zaszczepią się dawką „przypominającą”. Taki poziom kary można znaleźć w projekcie ustawy Ministerstwa Zdrowia, która ma na celu wprowadzenie wymogu szczepień w systemie ochrony zdrowia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4161.49 PLN    (18.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według zaktualizowanego projektu ustawy Austriacy, którzy się nie zastosują do obowiązku, otrzymają wezwanie z urzędu okręgowego z miesięcznym terminem na wykonanie szczepienia. W razie odmowy władze będą miały prawo nałożyć grzywnę do 3,6 tys. euro lub miesiąc aresztu. Gdy mimo to wezwany obywatel się nie zaszczepi, urząd nałoży kolejne 3,6 tys. euro kary.Jak podkreślono – policja nie będzie jednak nikogo doprowadzać siłą do punktów szczepień.

Ostateczna wersja ustawy ma być gotowa do 6 grudnia, kiedy to zostanie przedyskutowana przez przedstawicieli rządu z naukowcami i prawnikami. Do rozmów zaproszono też przedstawicieli opozycji, poza politykami skrajnie Austriackiej Partii Wolności (FPÖ), którzy na wprowadzenie obowiązkowych szczepień kategorycznie się nie zgadzają.

Szczepienia mają być obowiązkowe dla wszystkich mieszkańców Austrii, bez względu na obywatelstwo. Obowiązek będzie obejmował także szczepienia „przypominające” i nie będzie dotyczyć dzieci poniżej 12. roku życia.

Jak informowaliśmy, około 30 tys. przeciwników obostrzeń protestowało na ulicach Wiednia 20 listopada przeciwko wprowadzonemu w Austrii zamknięciu (tzw. lockdownowi), które będzie trwało przynajmniej do 13 grudnia i obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19.

Demonstranci (głównie zwolennicy Austriackiej Partii Wolności – FPÖ) manifestowali swój sprzeciw wobec decyzji rządu o wprowadzeniu serii obostrzeń, jak zakaz opuszczania domu poza wyjściem na zakupy spożywcze, po poradę lekarską i z potrzeby wykonania ćwiczeń fizycznych.

Wiedeńczykom nie spodobało się także odwołanie imprez kulturalnych, zamknięcie punktów handlowych poza oferującymi produkty żywnościowe i nałożenie obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 na wszystkich, dla których preparaty są dostępne. Austria jako pierwszy kraj europejski ponownie wprowadziła tzw. lockdown.

Podobne protesty odbyły się również w poprzedni weekend. M.in. na ulice Grazu wyszło 25 tys. osób.

CZYTAJ TAKŻE: W Australii i całej Europie wybuchły ogromne protesty przeciwko obostrzeniom [+WIDEO]

Kresy.pl / wyborcza.pl / kurier.at

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz