Ponad połowa biedniejszych państw otrzymujących szczepionki przeciw Covid-19 w ramach programu COVAX, nie posiada wystarczających zapasów, by kontynuować proces szczepienia – oświadczył w poniedziałek przedstawiciel współzarządzającej tym programem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Powiedziałbym, że z 80 krajów AMC co najmniej ponad połowa nie ma wystarczającej liczby szczepionek, aby móc obecnie kontynuować swoje programy szczepień – podkreślił starszy doradca WHO Bruce Aylward, cytowany przez agencję „Reuters”.

Odniósł się do wcześniejszych zobowiązań krajów-dawców w ramach programu COVAX. Dotyczą one zakupu szczepionek z wyprzedzeniem na rzecz krajów o niskich i średnich dochodach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niedobory są częściowo spowodowane opóźnieniami w produkcji i zakłóceniami dostaw w Indiach. Wspomniane zakłócenia mają miejsce w sytuacji, w której zakażenia i zgony rosną w całej Afryce jako część trzeciej fali pandemii koronawirusa – zwraca uwagę agencja „Reuters”.

Przypomnijmy, że program COVAX zaczął działać w lutym bieżącego roku.

COVAX utworzono z myślą zapewnienia dostępu do szczepionek krajom o niskim i średnim dochodzie. W tym roku COVAX zamierza dostarczyć 2 miliardy szczepionek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Programem jest objęta m.in. Ukraina. W styczniu br. podawano, że na Ukrainę w ramach programu trafi 8 mln dawek.

Zobacz także: Palestyńczycy nie chcą szczepionki od Izraela. Powód – bliski termin ważności

reiters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz