Chiny miały zażądać od Ukrainy wycofania podpisu pod apelem w sprawie łamania praw człowieka w Sinciang. Stawką miały być dostawy chińskiej szczepionki przeciw koronawirusowi – podała agencja AP w piątek. W sobotę Chiny oświadczyły, że dostarczają szczepionki innym krajom bez żadnych warunków politycznych. Komunikat został wydany w odpowiedzi na informacje podane przez medium.

We wtorek Ukraina na krótko dołączyła do oświadczenia 40 krajów, w którym potępiono łamanie praw człowieka w Sinciang, a także wezwano chińskie władze do zapewnienia dostępu do prowincji niezależnym obserwatorom. W czwartek Ukraina wycofała swój podpis spod oświadczenia. Zdaniem agencji AP, Chiny miały zagrozić Ukrainie niedostarczeniem szczepionek przeciw Covid-19. Medium powołało się na anonimowe źródła dyplomatyczne w krajach Zachodu. W sobotę chińskie władze oświadczyły, że dostarczają szczepionki innym krajom bez żadnych warunków politycznych.

Agencja AP zwraca uwagę, że władze Chin w przeszłości wielokrotnie usiłowały wywierać presję na inne kraje, by wstrzymały się od krytyki działań chiński władz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sytuacja może się jeszcze zmienić – zwraca uwagę medium. Zgodnie z praktyką Rady Praw Człowieka ONZ kraje mogą wyrażać poparcie dla oświadczeń i rezolucji do dwóch tygodni po zakończeniu sesji.

Przypomnijmy, że w styczniu bieżącego roku dwustronna komisja Kongresu USA uznała, że Chiny mogły dopuścić się ludobójstwa na Ujgurach w regionie Sinciang.

Zobacz także: USA nałożyły sankcje na 33 chińskie firmy. W tle sprawa traktowania Ujgurów w Chinach

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sinciang to największa prowincja Chin położona w ich północno-zachodniej części. 45,2 proc. jej mieszkańców stanowią Ujgurzy – grupa etniczna pochodzenia tureckiego wyznająca islam. Sinciang jest obok Tybetu tym regionem ChRL, w którym występują największe napięcia etniczne. Względna większość, czyli Chińczycy Han, są w tej prowincji ludnością napływową.

Zobacz także: Ambasada ChRL w USA: ujgurskie kobiety przestały być „maszynami do rodzenia”, są bardziej niezależne i pewne siebie

apnews.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz