Dwustronna komisja Kongresu USA uznała, że Chiny mogły dopuścić się ludobójstwa na Ujgurach w regionie Sinciang – przekazała w czwartek agencja prasowa Reuters.

Jak przekazał w czwartek Reuters, Chiny prawdopodobnie dopuściły się ludobójstwa Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang, poinformowała dwustronna komisja Kongresu USA.

Komisja Wykonawcza Kongresu ds. Chin (CECC) stwierdziła, że ​​w ubiegłym roku pojawiły się nowe dowody, że „zbrodnie przeciwko ludzkości  i być może ludobójstwo ma miejsce” w Sinciang.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Chiny były powszechnie potępiane za tworzenie kompleksów w Sinciang, które nazywają „ośrodkami szkolenia zawodowego”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że co najmniej milion Ujgurów i innych muzułmanów zostało zatrzymanych. Przywódcy religijni, grupy aktywistów i inni powiedzieli, że mają tam miejsce zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym ludobójstwo. Pekin zaprzecza oskarżeniom i w czwartek jego ambasada w Waszyngtonie stwierdziła, że ​​CECC ma „obsesję na punkcie wymyślania wszelkiego rodzaju kłamstw w celu oczerniania Chin”.

„Tak zwane „ludobójstwo” to plotka celowo zapoczątkowana przez niektóre antychińskie siły i farsa mająca na celu zdyskredytowanie Chin” – przekazał rzecznik ambasady.

Zobacz też: USA nałożyły sankcje na 33 chińskie firmy. W tle sprawa traktowania Ujgurów w Chinach

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Współprzewodniczący CECC, przedstawiciel Demokratów Jim McGovern, nazwał działania Chin jako „szokujące i bezprecedensowe” i wezwał Kongres i przyszłą administrację Bidena do pociągnięcia Pekinu do odpowiedzialności.

„Stany Zjednoczone muszą nadal wspierać ludność Chin w ich walce i przewodzić światu w zjednoczonej i skoordynowanej odpowiedzi na łamanie praw człowieka przez chiński rząd” – powiedział.

Podczas ostatniego roku u władzy Trumpa stosunki między dwiema największymi gospodarkami świata spadły do ​​najniższego poziomu od dziesięcioleci z powodu nieporozumień w takich kwestiach, jak prawa człowieka, pandemia koronawirusa, handel i szpiegostwo. W październiku doradca Trumpa ds. Bezpieczeństwa narodowego, Robert O’Brien, informował, że Pekin popełnił „coś bliskiego” ludobójstwa.

Gdyby Stany Zjednoczone uznałyby działania Chin za ludobójstwo, zwiększyłoby to nacisk na firmy, które w swoich łańcuchach dostaw mogą wykorzystywać pracę Ujgurów.

Zobacz też: Ambasada ChRL w USA: ujgurskie kobiety przestały być „maszynami do rodzenia”, są bardziej niezależne i pewne siebie

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz