Po około trzech latach obrad parlament Ghany przyjął projekt ustawy mający przeciwdziałać promowaniu postaw “LGBTQ+”, jak ujął to afrykański portal.

Nowa ustawa przewiduje karę do trzech lat więzienia dla każdego, kto będzie publicznie identyfikował się z jedną z tożsamości wyrażanych przez skrót LGBTQ+. Z kolei za tworzenie lub finansowanie w Ghanie organizacji promujących agendę tego nurtu można będzie wylądawać za kratami nawet na pięć lat, zrelacjonował w środę portal Africa News.

Projekt ustawy przewiduje karę do 10 lat więzienia dla każdego, kto bierze udział w kampaniach na rzecz LGBTQ+ skierowanych do dzieci. Zachęca również społeczeństwo do zgłaszania władzom członków społeczności LGBTQ+ w celu podjęcia „niezbędnych działań”.

W środę, po zakończeniu trzeciego czytania, projekt ustawy został przyjęty jednomyślnie. Proponowane poprawki do projektu ustawy zostały odrzucone na posiedzeniu. Ustawodawcy sprzeciwiali się próbom zastąpienia kary więzienia pracą społeczną i terapią.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta Nany Akufo-Addo w celu uzyskania zgody na jej podpisanie. Prezydent w przeszłości mówił, że uczyni to, jeśli większość Ghańczyków tego chce.

Afrykański kraj znalazł się pod lupą zachodnich organizacji. W zeszłym miesiącu Amnesty International ostrzegła, że ustawa „stanowi poważne zagrożenie dla podstawowych praw i wolności” osób LGBTQ+.

Decyzja ghańskiego parlamentu jest tylko przejawem szerszej, konserwatywnej fali w Afryce.

Nie tylko Burundi popada na punkcie LGBT w rozdźwięk z USA i szerzej Zachodem. W maju Uganda przyjęła ustawę, która przewiduje karę śmierci za niektóre kategorie czynów homoseksualnych i długie kary więzienia w przypadku innych – co zostało powszechnie potępione przez zachodnie rządy. Stany Zjednoczone nałożyły na afrykański kraj szereg sankcji, w tym ograniczenia w podróżowaniu i usunięcie Ugandy z umowy o wolnym handlu. W ramach protestu Bank Światowy zawiesił też kredytowanie dla tego państwa.

Niektórzy parlamentarzyści w Kenii, Sudanie Południowym i Tanzanii nalegają na wprowadzenie w swoich krajach równie surowych przepisów antyhomoseksualnych. W styczniu prezydent Burundi Evariste Ndayishimiye sugerował nawet, że zamiast legalizować lepiej kamienować homoseksualistów.

africanews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply