Tomas Vytautas Raskevicius, homoseksualny aktywista wybrany na członka rady miejskiej w Wilnie, planuje podjąć kroki zmierzające do uczynienia litewskiej stolicy „bardziej przyjazną dla społeczności LGBT”. – napisała w czwartek agencja BNS.

Trzydziestoletni Raskevicius został wybrany do rady miasta z listy burmistrza Remigijusa Simasiusa. Wcześniej przez pięć lat był prawnikiem jednej z gejowskich organizacji, ale uznał, że realizacja postulatów środowisk LGBT będzie łatwiejsza, gdy uzyskają one polityczną reprezentację. Raskevicius aktywnie podnosił tematy związane z LGBT w kampanii. W wyborach głosowało na niego 2894 ludzi.

„Biorąc pod uwagę, że obecnie na Litwie panuje kultura zakazów, jest absolutnie jasne, że nic nie zmieni się w narodowej polityce dotyczącej praw osób LGTB, dlatego wszystko musi być zrobione za pomocą miękkich środków oddziaływania, a na poziomie miasta można zrobić wiele praktycznych rzeczy” – powiedział agencji BNS nowy radny.

Raskevicius powiedział, że będzie dążył do uwzględnienia potrzeb LGBT w programach zwalczania przemocy w szkołach, zapobiegania samobójstwom i niesienia pomocy psychologicznej. „Przyjazne LGBT” Wilno ma przejawiać się także organizowaniem parady gejów, tęczowymi przejściami dla pieszych i podświetlaniem ratusza kolorami tęczy. Radny chce, by sprawy LGBT stały się „normalną częścią polityki miasta”. Raskevicius nie ukrywa, że miejsce w radzie miasta będzie także dla niego platformą do „niesienia wkładu na poziomie krajowym”.

Lista, z której homoseksualny aktywista dostał się do rady miasta, zdobyła w sumie 17 mandatów. Jej lider Remigius Simasius przeszedł także do drugiej tury wyborów na burmistrza Wilna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Wilno rusza z kontrowersyjną kampanią. Rząd Litwy nie chce jej przed wizytą Franciszka [+FOTO]

Kresy.pl / Baltic Times

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz