Na Ukrainie zdymisjonowano ministra zdrowia. Powód: szczepienia

Ukraiński parlament wyraził zgodę na dymisję ministra zdrowia Maksyma Stepanowa.

Jak podaje agencja prasowa Unian, Rada Najwyższa Ukrainy (jednoizbowy ukraiński parlament) przychyliła się we wtorek do wniosku premiera Denysa Szmyhala o zwolnienie ministra zdrowia Maksyma Stepanowa.

Za dymisją ministra zagłosowało 292 parlamentarzystów z niemal wszystkich parlamentarnych frakcji. Jedynie posłowie „Batkiwszczyny” Julii Tymoszenko nie wzięli udziału w głosowaniu.

Szef frakcji „Sługi Narodu” Dawid Arachamija uważa, że ​​kolejnym ministrem zdrowia może zostać zastępca Stepanowa, główny lekarz sanitarny Ukrainy Wiktor Laszko. Nowy minister może zostać mianowany już w czwartek.

Plotki o możliwym zwolnieniu Stepanowa pojawiały się jeszcze jesienią ub. roku. 14 maja br. do Rady Najwyższej Ukrainy wpłynął wniosek premiera o dymisję ministra zdrowia. Tego dnia agencja Unian pisała, że prawdopodobną przyczyną zwolnienia szefa resortu zdrowia jest fiasko zakupów szczepionek na koronawirusa.

Premier Szmyhal powiedział, że głównym powodem złożenia wniosku o zdymisjonowanie Stepanowa ze stanowiska ministra zdrowia był niezadowalający postęp szczepień populacji przeciwko koronawirusowi.

Według strony Ourworldindata.org na Ukrainie w pełni zaszczepiono dotąd zaledwie 27,5 tys. osób, czyli niespełna 0,1% populacji. W sumie podano 976 tys. dawek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, 30 grudnia 2020 roku ministerstwo zdrowia Ukrainy podpisało umowę na jak najszybszą dostawę na Ukrainę szczepionki na koronawirusa wyprodukowanej przez Sinovac Biotech w ilości 1,9 mln dawek w cenie 504 hrywny (ok. 65 złotych) za dawkę. 3 lutego rada społecznej kontroli przy NABU poinformowała na swojej stronie internetowej o wszczęciu dochodzenia w sprawie umowy z przedstawicielem Sinovac Biotech. Według podanej informacji minister Stepanow „ręcznie” miał wstrzymać będące na etapie finalnym negocjacje pomiędzy ukraińskim państwowym przedsiębiorstwem zajmującym się zakupem leków a jednym z producentów szczepionek, dotyczące zakupu szczepionki na koronawirusa za około 3 dolary, i nakazać rozpoczęcie rozmów w prawie zakupu chińskiej szczepionki Sinovac.

Na dzisiejszej sesji ukraińskiego parlamentu deputowani zdymisjonowali także ministrów infrastruktury oraz gospodarki – Władysława Kryklija i Ihora Petraszkę.

Kresy.pl / unian.ua / ukrinform.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz