W niedzielę Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu Francji, uchwaliło w ostatecznym czytaniu ustawę o przekształceniu paszportu sanitarnego w paszport szczepionkowy. Głosowanie nastąpiło po dwóch tygodniach gorących debat. Dokument daje dodatkowe prawa osobom, które zaszczepiły się przeciwko Covid-19. Wejście w życie nowego aktu prawnego spowoduje zastąpienie paszportu sanitarnego przez paszport szczepionkowy uprawniający m.in. do korzystania z restauracji, barów oraz dalekobieżnego transportu publicznego.

Zgromadzenie Narodowe przyjęło w niedzielę ustawę o “wzmocnieniu narzędzi zarządzania kryzysem zdrowotnym i modyfikacji kodeksu zdrowia publicznego”. Dokument przyjęto stosunkiem głosów 215 za do 58 przeciw. Wstrzymało się 7 deputowanych. Socjalistyczni posłowie zapowiedzieli wysłanie tekstu ustawy do Rady Konstytucyjnej, co opóźni jej ogłoszenie o kilka dni – zwraca uwagę PAP.

Wejście w życie nowego aktu prawnego spowoduje zastąpienie paszportu sanitarnego przez paszport szczepionkowy uprawniający m.in. do korzystania z restauracji, barów oraz dalekobieżnego transportu publicznego. Spowoduje to, że przedstawienie negatywnego wyniku testu na Covid-19 nie wystarczy już we Francji, by mieć dostęp do tych miejsc użyteczności publicznej oraz wspomnianych usług.

Zobacz także: „Wkurzymy Cię, Macron!”. Francuzi i Austriacy protestowali przeciw obowiązkowi szczepień na Covid-19

Paszport szczepionkowy będzie dotyczył osób powyżej 16. roku życia. W przypadku dzieci w wieku od 12 do 15 lat nadal obowiązywać będzie paszport sanitarny.

Właściciele barów i restauracji oraz innych miejsc użyteczności publicznej zostaną zobowiązani do weryfikacji tożsamości osób przedstawiających paszport szczepionkowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku stycznia bieżącego roku prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że niezaszczepieni przeciwko Covid-19 “nie są dla niego obywatelami”. Jego słowa wywołały ostrą krytykę opozycji.

Kolejne kraje wprowadzają daleko idące ograniczenia wobec mieszkańców, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19. Od połowy grudnia w Izraelu wstęp do galerii handlowych mają jedynie osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 oraz ozdrowieńcy, którzy uzyskali ten status w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Pojawiły się także opaski, które umożliwiają swobodne poruszanie się po obiektach.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply