Nie chcę wkurzać Francuzów, ale niezaszczepionych chcę wkurzyć; 5 mln niezaszczepionych to nie są dla mnie obywatele, ale nieodpowiedzialni ludzie – stwierdził w środę prezydent Emmanuel Macron w wywiadzie dla dziennika Le Parisien. Jego słowa wywołały ostrą krytykę opozycji.

Prezydent Francji oskarża Francuzów, którzy jeszcze nie przyjęli żadnej dawki szczepionki przeciw Covid-19. Macron określił około 5 mln ludzi jako „nieodpowiedzialnych”, którzy nie są już dla niego obywatelami. „W demokracji najgorszym wrogiem są kłamstwa i głupota” – oświadczył francuski prezydent w wywiadzie dla dziennika Le Parisien. Powiedział, że część Francuzów uległa dezinformacji w kwestii szczepień. Jego zdaniem przeciwnicy szczepień „podważają solidność narodu”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1753 PLN    (7.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Wywieramy presję na nieszczepionych, ograniczając im w miarę możliwości dostęp do życia społecznego” – stwierdził.

We wtorek we Francji zarejestrowano ponad 270 tys. nowych zakażeń koronawirusem.

Opozycja i kandydaci na prezydenta w kwietniowych wyborach prezydenckich ostro skrytykowali słowa Macrona.

„Prezydent nie powinien tego mówić. Gwarant jedności narodu upiera się przy jego podziale i zakłada, że chce uczynić z nieszczepionych obywateli drugiej kategorii. Emmanuel Macron jest niegodny swojej pozycji” – oceniła wypowiedź Macrona liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Z kolei prawicowy publicysta Eric Zemmour obiecał w komentarzu, że „prezydent przestanie wkurzać Francuzów”. „To nie tylko cyniczne stwierdzenie polityka, który chce zaistnieć w kampanii prezydenckiej. To przyznanie się do pogardy wobec Francuzów” – stwierdził Zemmour.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według kandydata skrajnej lewicy Jeana-Luca Melenchona słowa Macrona są „oszałamiającym przyznaniem się Emmanuela Macrona to porażki”. „Jasne jest, że paszport sanitarny jest zbiorową karą wymierzoną w wolność jednostki” – powiedział.

Według kandydatki Republikanów Valerie Pecresse słowa Macrona są „upokarzające”

Do tej pory przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało ponad 53 mln Francuzów (to 78,6 proc. populacji).

51,8 mln osób (tj. 76,9 proc. populacji) jest w pełni zaszczepionych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kolejne kraje wprowadzają daleko idące ograniczenia wobec mieszkańców, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19. Od połowy grudnia w Izraelu wstęp do galerii handlowych mają jedynie osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 oraz ozdrowieńcy, którzy uzyskali ten status w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Pojawiły się także opaski, które umożliwiają swobodne poruszanie się po obiektach.

Zobacz także: Obowiązek szczepień przeciw Covid-19? Jest nowy sondaż

W ubiegłą środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział: „Rozmawiamy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami m.in. służb mundurowych i nauczycieli„. Wyraził opinię, że należałoby pomyśleć również o pracownikach administracji.

pap / forsal.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz