Rozmawiamy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami m.in. służb mundurowych i nauczycieli – oświadczył w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wyraził opinię, że należałoby pomyśleć również o pracownikach administracji.

Wiceszef resortu zdrowia był pytany w środę na antenie Polsat News o prognozy dotyczące piątej fali. „Spotykamy się z ekspertami, którzy zajmują się prognozowaniem tej piątej fali. Powiem szczerze, przy żadnej fali nie było aż tak dużych rozbieżności, jeśli chodzi o te prognozy” – odpowiedział, cytowany przez portal Polsat News. Wiceminister zaapelował o szczepienie się dawką przypominającą. „Dawka trzecia zdecydowanie chroni nas przed nowym wariantem. To informacja, której powinniśmy się trzymać – osoby, które są zaszczepione dwoma dawkami powinny jak najszybciej przyjąć dawkę przypominającą, by uchronić się przed skutkami piątej fali” – powiedział. Kraska odniósł się także do kwestii obowiązkowych szczepień.

Przypomniał, że przesądzona została już sprawa obowiązkowego szczepienia medyków. W Dzienniku Ustaw opublikowano 23 grudnia br. rozporządzenie w tej sprawie. Wyraził opinię, że kolejne grupy, które powinny być brane pod uwagę, to nauczyciele i służby mundurowe. „Ale pomyślałbym jeszcze także o administracji bo tam też kontakt z petentem, klientem, jest duży” – dodał.

Zobacz także: Obowiązek szczepień przeciw Covid-19? Jest nowy sondaż

Podkreślił, że aktualnie toczą się rozmowy między resortami zdrowia, MSWiA i edukacji.

Wiceminister przypomniał, że na 5 stycznia planowane jest wysłuchanie publiczne dotyczące ustawy dającej pracodawcy możliwość weryfikacji paszportów covidowych oraz testowania pracowników.

Przypomnijmy, że wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w razie konieczności poprze wprowadzenie w Polsce przymusu szczepień. „Realia – także te polityczne – trzeba brać pod uwagę, ale ja jestem zwolennikiem tego, by pójść na całość” – oświadczył.

Zobacz także: Krótsza ważność „paszportów covidowych”? KE chce dawki przypominającej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Niemcy: Wykryto ponad 11 tys. podrobionych „paszportów sanitarnych”

Kolejne kraje wprowadzają daleko idące ograniczenia wobec mieszkańców, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19. Niedawno zaostrzyły je Niemcy, gdzie rozważa się wprowadzenie obowiązku szczepienia. Obowiązek taki, dla osób w wieku powyżej 60 lat, wprowadziła już Grecja.

W Izraelu wstęp do galerii handlowych mają jedynie osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 oraz ozdrowieńcy, którzy uzyskali ten status w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – zdecydował we wtorek premier Izraela. Pojawiły się także opaski, które umożliwiają swobodne poruszanie się po obiektach.

Zobacz także: Protest przeciwko obostrzeniom w Brukseli. Demonstranci starli się z policją [+VIDEO]

polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz