Kijów: separatyści ściągają ciężki sprzęt, w tym czołgi

Według strony ukraińskiej prorosyjscy separatyści z samozwańczych republik w Donbasie rozmieścili niezgodnie z porozumieniami mińskimi 275 sztuk sprzętu wojskowego.

Jak podała w niedzielę agencja Ukrinform, strona ukraińska Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (SCKK) poinformowała o zaobserwowanych przemieszczeniach sprzętu wojskowego przez separatystów w Donbasie. Zdaniem strony ukraińskiej część z nich narusza porozumienia mińskie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8487.32 PLN    (38.57%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W ciągu ostatniej doby dodatkowo wykryto i zarejestrowano na czasowo okupowanym terytorium 275 jednostek sprzętu wojskowego, które rozmieszczono z naruszeniem porozumień mińskich” – czytamy w komunikacie. Sprzęt ma należeć do „zbrojnych formacji Federacji Rosyjskiej” – w ten sposób władze w Kijowie nazywają separatystów.

Wedle tych doniesień separatyści zgromadzili z naruszeniem tzw. linii wycofania m.in. 7 czołgów nieznanego typu, 14 samobieżnych haubic 122mm 2S1 Goździk i 12 haubic D-30 122mm, a z naruszeniem rejonów magazynowania m.in. 36 czołgów nieznanego typu, 1 czołg T-72, 13 czołgów T-64 i 15 dział samobieżnych. W sumie strona ukraińska zarejestrowała rozmieszczenie niezgodnie z porozumieniami mińskimi 57 czołgów, 66 jednostek systemów artyleryjskich, 5 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 139 wozów opancerzonych, 3 systemy radiolokacyjne, 3 wozy dowódczo-sztabowe i 3 PPO.

Kijów zarzucił też separatystom, że przeszkadzają w pracy misji monitoringowej OBWE (SMM OBWE). W czasie przelotów dronów SMM OBWE miano zakłócać sygnał GPS; pod Wasyliwką jeden z dronów miał zostać ostrzelany.

„Naruszenia odnotowane przez Siły Zbrojne FR świadczą o systematycznym tworzeniu warunków do dalszej eskalacji napięć na linii kontaktowej. Jak również o próbach ukrywania swojej przestępczej działalności przed międzynarodowymi obserwatorami” – uważa strona ukraińska.

Mimo to władze w Kijowie twierdzą, że sytuacja jest „pod kontrolą”. Według nich ukraińskie siły zbrojne stosują się do zawieszenia broni i „otwierają ogień tylko w przypadkach, gdy działania rosyjskich sił okupacyjnych zagrażają życiu i zdrowiu ukraińskich żołnierzy i ludności cywilnej”.

Przypomnijmy, że w piątek to Rosja zarzucała Ukrainie, że zgromadziła „niezwykle dużą liczbę” żołnierzy w pobliżu linii kontaktowej. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow twierdził, że Kijów rozważa ofensywną operację wojskową w Donbasie.

Kresy.pl / Ukrinform

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz