Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przez niemal 3 godziny odpowiadał w piątek na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej podsumowującej poprzedni rok.

Jak podaje ukraiński portal Lb.ua, w trakcie konferencji Ławrow oskarżył Ukrainę o zgromadzenie „niezwykle dużej liczby” żołnierzy w pobliżu linii kontaktowej w Donbasie. Twierdził, że Kijów rozważa ofensywną operację wojskową w Donbasie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Na linii kontaktowej koncentruje się coraz więcej wojsk, w tym, jak rozumiem, najbardziej bojowe jednostki – tak zwane bataliony ochotnicze. Ukraina przenosi wojska na swoim terytorium i zgromadziła niezwykle dużą ich liczbę w pobliżu linii kontaktowej, ale Zachód się tym nie przejmuje. Ale niepokoi się tym, co Rosja robi na swoim terytorium” – mówił Ławrow nawiązując do ruchów wojsk po rosyjskiej stronie granicy.

Szef rosyjskiej dyplomacji przekonywał, że Ukraina stanowi zagrożenie dla mieszkańców separatystycznych republik. Jako argument przytoczył słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który w sierpniu 2021 roku zaproponował „kochającym Rosję” mieszkańcom terytoriów, nad którymi Ukraina utraciła kontrolę w latach 2014-2015, by „wyjechali do Rosji” (Zełenski zaznaczał przy tym, że „nikogo nie wypędza”).

„Ale co, jeśli on [Zełenski – red.] poważnie zdecyduje się wykorzystać zgromadzone tam jednostki ukraińskich sił zbrojnych do wypędzenia stamtąd Rosjan? W końcu w Kijowie dyskutuje się o „planie B”. Nawet pan [minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro] Kułeba konsultował się z Chorwatami na temat ich doświadczeń z tak zwanej operacji Sztorm, kiedy 200 tys. Serbów znalazło się poza swoją ojczyzną i zostało uchodźcami” – mówił Ławrow.

Rosyjski minister twierdził też, że Zachód poprzez nowe dostawy broni dla Ukrainy stwarza Kijowowi dodatkową pokusę, by siłą rozwiązać konflikt w Donbasie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Riabkow: Putin ma na stole różne warianty na wypadek „pogorszenia sytuacji” wokół Ukrainy

Kresy.pl / lb.ua / tass.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz