Wejście w życie w Niemczech obowiązku szczepień przeciw Covid-19 dla lekarzy i pielęgniarek może doprowadzić do zamknięcia wielu gabinetów lekarskich i stomatologicznych m.in. na terenie Saksonii – pisze portal MDR. Obowiązek ma wejść w życie w całym kraju od połowy marca.
Bundestag zadecydował, że osoby pracujące w gabinetach lekarskich oraz dentystycznych muszą zostać zaszczepione przeciwko koronawirusowi lub posiadać dokument potwierdzający przechorowanie Covid-19. “W sieci krążą listy lekarzy i dentystów, którzy odmawiają szczepień, ale niektóre z nich budzą wątpliwości” – napisał portal MDR we wtorek.
Medium przypomina, że w Niemczech jeśli pracownik gabinetu lekarskiego nie jest zaszczepiony przeciw Covid-19, wówczas pracodawca, czyli właściciel gabinetu, musi zgłosić to właściwemu wydziałowi zdrowia. “Jeśli lekarz naruszy ten obowiązek, Stowarzyszenie Lekarzy Ubezpieczeń Zdrowotnych może wszcząć środki dyscyplinarne” – podał niemiecki resort spraw społecznych.
Może to doprowadzić nawet do zamknięcia gabinetu.
MDR zwraca uwagę, że wprowadzenie obowiązku szczepień dla personelu medycznego może pogorszyć sytuację w zakresie opieki medycznej oraz stomatologicznej, zwłaszcza w regionach, w których już teraz brakuje lekarzy czy pielęgniarek.
W przypadku Saksonii 25 proc. lekarzy nie zostało jeszcze zaszczepionych.
Medium zwraca uwagę, że zwłaszcza starsi lekarze, którzy planowali w przeciągu kilku lat przejść na emeryturę, mogą częściej decydować się na wcześniejsze zamykanie gabinetów. Może to spowodować niedobór np. usług stomatologicznych w ciągu najbliższych 5-10 lat.
Kolejne kraje wprowadzają daleko idące ograniczenia wobec mieszkańców, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19. Od połowy grudnia w Izraelu wstęp do galerii handlowych mają jedynie osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 oraz ozdrowieńcy, którzy uzyskali ten status w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Pojawiły się także opaski, które umożliwiają swobodne poruszanie się po obiektach.
W niedzielę Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu Francji, uchwaliło w ostatecznym czytaniu ustawę o przekształceniu paszportu sanitarnego w paszport szczepionkowy. Dokument daje dodatkowe prawa osobom, które zaszczepiły się przeciwko Covid-19. Wejście w życie nowego aktu prawnego spowoduje zastąpienie paszportu sanitarnego przez paszport szczepionkowy uprawniający m.in. do korzystania z restauracji, barów oraz dalekobieżnego transportu publicznego.
Zobacz także: „Wkurzymy Cię, Macron!”. Francuzi i Austriacy protestowali przeciw obowiązkowi szczepień na Covid-19
mdr.de / pap / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!