Przywódca nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin ogłosił w niedzielę, że do Doniecka dotarła pierwsza dostawa rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19.

Jak podały media separatystów, Puszylin pochwalił się dziennikarzom otrzymaniem szczepionki Sputnik V w magazynach tamtejszego ministerstwa zdrowia, gdzie dotarła pierwsza dostawa preparatu. Według niego DRL otrzymała kilka tysięcy dawek. Następne dostawy mają odbywać się „regularnie”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Wraz z dostawą szczepionki z Rosji do Donieckiej Republiki Ludowej w republice rozpoczynają się szczepienia” – powiedział Puszylin. Według niego w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia, oświaty, pracownicy socjalni, oraz pracownicy urzędów i służb, których praca wiąże się z kontaktem z dużą liczbą osób. Sporządzono już listy szczepień.

Szef DRL obiecywał, że szczepienia będą bezpłatne i dobrowolne. Sam zapowiedział, że zaszczepi się. „Jesteśmy wdzięczni Federacji Rosyjskiej za wsparcie nas we wszystkich kierunkach” – powiedział przywódca donieckich separatystów.

Donieccy separatyści otrzymali pierwszą dostawę szczepionki na koronawirusa wcześniej od samej Ukrainy, która odmówiła zakupu szczepionki z Rosji mając jednocześnie problemy z szybkim uzyskaniem preparatu od innych dostawców. W poniedziałek wiceminister zdrowia Ukrainy poinformował, że w połowie lutego na Ukrainę trafi 117 tysięcy szczepionki Pfizer/BionTech w ramach skierowanego do biedniejszych krajów programu COVAX. Ponadto pomiędzy połową lutego a końcem II kwartału br. Ukraina ma otrzymać od 2,2 mln do 3,7 mln dawek szczepionki AstraZeneca.

Jak informowaliśmy, pod koniec grudnia wiceszef ukraińskiej dyplomacji mówił, że Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek „po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę”. Jak wyjaśniło naszemu portalowi Ministerstwo Zdrowia szczepionki te miałyby pochodzić z puli 20 mln dawek firmy Astra Zeneca zakupionych przez Polskę. 4 mln tych szczepionek zakupiono w celu odsprzedaży dla państw bałkańskich oraz państw pozostałych takich jak m.in. Ukraina i Gruzja. Planowana data odsprzedaży szczepionek to marzec-kwiecień. Zależy ona od terminu dopuszczenia szczepionki i jej dostaw do Polski.

Pod koniec grudnia ukraińskie ministerstwo zdrowia podpisało kontrakt na dostarczenie Ukrainie 1,9 mln dawek szczepionki na koronawirusa opracowanej przez chińską firmę biotechnologiczną Sinovac Biotech. Zapowiadano, że trafi ona na Ukrainę w styczniu, lecz tak się nie stało.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / dan-news.info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz