Będzie remont Muzeum Bandery – za prawie 3 mln zł

Muzeum lidera OUN Stepana Bandery w Uhrynowie Starym ma zostać wyremontowane za równowartość prawie 3 mln zł.

Jak podają ukraińskie media, wydział budownictwa obwodu iwano-frankiwskiego (stanisławowskiego) planuje zawrzeć umowę z prywatną firmą „Nako Inwest” na remont Muzeum im. Stepana Bandery w Uhrynowie Starym – wsi, w której urodził się lider Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Na remont ma zostać przeznaczone 20,37 mln hrywien, czyli równowartość ponad 2,9 mln złotych.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Początkowo kontrakt miała otrzymać spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (TOW) „Hałaktywbud”, która podczas przetargu zaoferowała najniższą cenę – 16,46 mln hrywien. Zamawiający odrzucił jednak tę ofertę jako nie spełniającą wymagań dokumentacji projektowej. Firma nie przedstawiła o zaświadczenia o posiadaniu odpowiedniego sprzętu i zaplecza materiałowo-technicznego, koniecznych do wykonania robót.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prace są związane z incydentem z 2018, gdy doszło do próby podpalenia muzeum lidera OUN w Uhrynowie Starym. Sprawca rzucił wówczas w kierunku drzwi materiał wybuchowy domowej roboty. Eksplozja doprowadziła do otworzenia drzwi. Co prawda ogień szybko zgasł, ale doszło do uszkodzenia okien, a także drzwi i fasady. Muzeum Bandery jest zazwyczaj pilnowane przez jednego strażnika, ale w nocy, kiedy doszło do próby podpalenia nie było go na miejscu.

Pierwsze informacje na ten temat opublikował miesiąc temu portal „Hałyczyna”, jednak w ostatnich dniach sprawę nagłośniły również serwisy ogólnoukraińskie. Zwrócił na to uwagę także dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego, Eduard Dolinski. Według niego, środki na remont muzeum mają pochodzić ze środków państwowych.

Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego od września 1939 do połowy 1947 roku. W jego wyniku zamordowano od 100 do 150 tys. osób.

Bandera urodził się 1 stycznia 1909 r. we wsi Uhrynów Stary k. Stanisławowa. Obecnie, w miejscowości znajduje się Muzeum Historii i Pamięci Stepana Bandery, otwarte w grudniu 2020 roku. Obok niego stoi dom rodzinny Bandery. Nieopodal znajduje się też brązowy pomnik Bandery, wykonany z wykorzystaniem dolnej połowy 7-metrowego pomnika Lenina. Postawiono go w sierpniu 1992 roku. Dwa wcześniejsze pomniki lidera OUN, postawione w w 1990 i 1991 roku, zostały wysadzone w powietrze.

1news.com.ua /galychyna.if.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz