​Kanada zgodziła na sprzedaż broni przez krajowych producentów Ukrainie, co zdaniem Rosji wciąga ten kraj w konflikt i przeczy porozumieniom mińskim.

Zdaniem wiceszefa komisji ds. obrony i bezpieczeństwa Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu Franca Klincewicza Kanada poprzez zgodę na sprzedaż broni na Ukrainę bezpośrednio wystąpiła przeciwko mińskim porozumieniom, tworząc “niebezpieczny precedens”. Kanada staje się stroną wewnętrznego konfliktu ukraińskiego ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. A to oznacza między innymi, że bierze na siebie odpowiedzialność za działania ukraińskich siłowików, wyszkolonych przez kanadyjskich instruktorów i wyposażonych w kanadyjską broń – powiedział w czwartek Rosjanin.

Ukraina starała się o możliwość zakupu broni w Kanadzie od dwóch lat. O prawie tej rozmawiano podczas spotkań premiera Justina Trudeau z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Kanada od lat wspiera Ukrainę szkoleniami wojskowymi, a ostatnia decyzja, jak stwierdziła w komunikacie minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland, ma odzwierciedlać bliższe związki pomiędzy oboma krajami.

CZYTAJ TAKŻE: Kanada może dostarczać Ukrainie broń

Freeland zaznaczyła, że Kanada i Kanadyjczycy będą wspierać naród ukraiński, integralność terytorialną Ukrainy i jej suwerenność.

Decyzja o pozwoleniu na sprzedaż broni na Ukrainę została podjęta jeszcze w listopadzie, a rząd poinformował o niej w ostatnią środę. Ukraina została dopisana jako 40. na tzw. Automatic Firearms Country Control List (AFCCL) – Kanada pozwala na sprzedaż broni jedynie dla państw wpisanych na tę listę.

Sprzedaż broni przez kanadyjskie firmy jest kontrolowana ustawą o zezwoleniach eksportowych i importowych. Rząd Kanady zaznaczył w środowym komunikacie, że wpisanie na AFCCL nie gwarantuje zgody na eksport broni, ponieważ ostateczne decyzje podejmowane są przez kanadyjski MSZ w odniesieniu do poszczególnych umów.

Przeciw wpisaniu Ukrainy na AFCCL protestowały Amnesty International Canada i inne organizacje broniące praw człowieka. Wskazywały one na liczne naruszenia praw człowieka na Ukrainie.

Kresy.pl / rmf24.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Gaetano
    Gaetano :

    Sprawa wygląda inaczej. W Kanadzie jest silne lobby upadlińskie, które mogło forsować tą zgodę na sprzedaż. W połączeniu z miękkim, lewackim Trudeau, ta presja pewnie zadziałała. I tym sposobem kanadyjce, za garść dolców, sami wpieprzają się w konflikt.