Donbas: postępy sił rosyjskich, próbujących okrążyć Łysyczańsk

Ostatnie informacje i doniesienia z frontu w Donbasie pokazują, że siły rosyjsko-separatystyczne notują postępy i najwyraźniej są coraz bliżej odcięcia sił ukraińskich, broniących Łysyczańska. Droga zaopatrzeniowa z Bachmut została już odcięta.

W środę w mediach rosyjskich pojawiły się doniesienia o zajęciu przez siły rosyjsko-separatystyczne Rafinerii Łysyczańskiej, położonej kilka kilometrów na południowy-zachód od tego miasta. Agencja RIA zamieściła zdjęcia z rafinerii, pochodzące od jej korespondenta, który był z wojskiem na miejscu. Zajęcie tego zakładu oznacza, że Rosjanie najpewniej przejęli kontrolę przynajmniej nad tamtejszym odcinkiem trasy T-13-02 z Bachmut, głównej drogi zaopatrzeniowej dla stopniowo okrążanego Łysyczańska. „Korytarz”, łączący region miasta z głównymi siłami i obszarami pod kontrolą sił ukraińskich uległ zwężeniu do około 10 km.

Ponadto, według agencji Tass, wspierani przez Rosję ługańscy separatyści zajęli miasteczko Prywiłlia (ros. Priwolie), leżące w zakolu rzeki Siwierski Doniec, na jej południowym brzegu, na północny-wschód od Łysyczańska.

Strona ukraińska, oficjalnie, nie potwierdza wprost tych doniesień. W komunikacie sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy ze środy wieczorem nie ma wzmianki o walkach w rejonie Prywiłlia, ani o zajęciu łysyczańskiej rafinerii. Podano jedynie, że była ona celem nalotu rosyjskiego lotnictwa. Ukraińskie dowództwo poinformowało też o wspierającej ofensywę działalności grupy grup dywersyjno-rozpoznawczych w rejonie małej wsi Werchnokamjanka, położonej koło rafinerii, po drugiej stronie trasy Łysyczańsk-Bachmut. Miały one jednak zostać zneutralizowane.

W czwartek rano ukraiński sztab poinformował, że podobnie jak dzień wcześniej, przeciwnik próbuje, przy wsparciu artylerii, blokować Łysyczańsk i przejąć kontrolę nad drogą do Bachmut. Ostrzelano okolice Łysyczańska, Werchnokamjanki i Siwerska, a koło Wowczojariwki przeprowadzono nalot. Ukraińcy potwierdzają, że trwa atak sił rosyjsko-separatystycznych koło Werchnokamjanki i szturm w rejonie rafinerii.

Na tzw. kierunku bachmuckim siły rosyjskie ostrzelały z artylerii okolice miejscowości Berestowe, Pokrowśke i Zwaniwka. Siły ukraińskie miały odeprzeć rosyjską ofensywę pod Kłynowe i Nowołuhanśke i zadać wrogowi straty. Odparty miał zostać również atak na elektrownię wulheriwską.

Analitycy z amerykańskiego ośrodka ISW zwracają uwagę, że ukraiński sztab przyznaje, iż siły rosyjskie próbują podejść pod Łysyczańsk od strony Werchnokamjanki-Wowczojariwki, około 5 km na połidniowy-zachód od miasta. Mają tam operować dwie rosyjskie batalionowe grupy taktyczne, zapewne mocno osłabione w toku wcześniejszych walk pod Siewierodonieckiem. Zdaniem ekspertów, siły rosyjskie prawdopodobnie zdobyły już przyczółki na południowo-zachodnich i południowo-wschodnich przedmieściach Łysyczańska (są doniesienia o walkach w tamtych rejonach) i próbują przedrzeć się w stronę samego miasta. Podawano też, że walki toczyły się na obszarze strefy przemysłowej na południowo-wschodnim skraju Łysyczańska, przy fabryce żelatyny i fabryce wyrobów gumowych.

ISW zwraca też uwagę na doniesienia o przekroczeniu Siewierskiego Dońca i zajęciu miasteczka Prywiłlia. Analitycy przypuszczają, że Ukraińcy mogli sami zredukować tamtejszą obronę, a nawet wcześniej opuścić stanowiska obronne, gdyż utrzymywanie wysuniętych i okrążonych pozycji mogło przestać być uzasadnione w obliczu postępów Rosjan od południa. Zaznaczono też, że choć siły rosyjskie wciąż atakują miejscowości położone wzdłuż trasy T1302, to Ukraińcy i tak nie mają już możliwości używania tej drogi celem dostarczania zaopatrzenia walczącym w Łysyczańsku. Najwyraźniej, strona rosyjska koncentruje się obecnie na zamknięciu okrążenia miasta od południa i całkowitym odcięciu go.

Pod Bachmut siły rosyjskie kontynuują ofensywę, notując pewne niewielkie postępy. Ukraińskie dowództwo przyznało, że Rosjanie odnieśli częściowe sukcesy pod Kłynowe i Midna Rudna, w odległości 15 km od miasta. Przerzucona miała tam zostać batalionowa grupa taktyczna, co wskazuje, że siły rosyjskie najprawdopodobniej nadają temu odcinkowi frontu coraz większe znaczenie i mogą podjąć próbę wykorzystania ostatnich postępów, że ruszyć bezpośrednio na Bachmut.

Wcześniej pisaliśmy, że zdaniem ISW, Ukraińcy mogą w najbliższej przyszłości wycofać się z Lisiczańska i obwodu ługańskiego. Opór w Siewierodoniecku zadał duże straty Rosjanom. Siły ukraińskie mogą kontynuować takie podejście aż do kulminacji rosyjskiego ataku, lub momentu, w którym siły ukraińskie znajdą się na łatwiejszych do obrony pozycjach wzdłuż prostszej linii z ufortyfikowanymi miastami.

Czytaj więcej: ISW: Siły ukraińskie wycofują się w obwodzie ługańskim

Facebook / ISW / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz