Minister obrony Federacji Rosyjskiej nie widzi potrzeby użycia broni jądrowej na Ukrainie.

Jak podaje agencja Reutera, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział we wtorek na międzynarodowej konferencji ds. bezpieczeństwa w Moskwie, że Rosja “nie ma potrzeby” używania broni jądrowej na Ukrainie, a spekulacje mediów, że Moskwa może użyć broni jądrowej lub chemicznej w konflikcie na Ukrainie, nazwał “absolutnym kłamstwem”.

„Z militarnego punktu widzenia nie ma potrzeby użycia broni jądrowej na Ukrainie, aby osiągnąć wyznaczone cele. Głównym celem rosyjskiej broni jądrowej jest powstrzymanie ataku nuklearnego” – powiedział Siergiej Szojgu.

„Media szerzą spekulacje na temat rzekomego użycia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej w trakcie specjalnej operacji wojskowej lub gotowości do użycia broni chemicznej. Wszystkie te ataki informacyjne są absolutnymi kłamstwami” – uważa minister obrony Rosji.

Szojgu zarzucił USA i Wielkiej Brytanii, że planują ukraińskie operacje wojskowe i twierdził, że NATO „kilkakrotnie” zwiększyło liczbę swoich wojsk w Europie Środkowo-Wschodniej.

Odnosząc się do traktatu New START o kontroli broni nuklearnej USA i Rosji, Szojgu powiedział, że rozmowy o przedłużeniu traktatu są „dwukierunkową ulicą”, a sytuacja wokół niego jest „trudna”. Przekonywał, że Rosja wypełnia swoje zobowiązania utrzymując deklarowaną liczbę nosicieli i głowic w ustalonych limitach.

Przypomnijmy, że we wtorek rano na stacji transformatorowej w mieście Dżankoj na Krymie wybuchł pożar oraz nastąpiła seria wybuchów w składzie amunicji. Rosyjskie władze przekazały, że eksplozje są efektem działań sabotażowych.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply