Prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy , saperowi 35. Oddzielnej Brygady Morskiej Witalijowi Skakunowi, który, jak poinformowały ukraińskie siły zbrojne, w rejonie geniczeskim wysadził się w powietrze wraz z mostem, by powstrzymać rosyjskie wojska.

Witalij Skakun miał zgłosić się na ochotnika, by zaminować most samochodowy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wojsko poinformowało, że było to niezbędne, by powstrzymać zbliżającą się kolumnę czołgów wojsk rosyjskich. Okazało się jednak, że żołnierz nie zdąży zejść z mostu, by go wysadzić.

Według żołnierzy Skakun skontaktował się z bazą i poinformował, że wysadza most. Chwilę później nastąpiła eksplozja. Mężczyzna zginął na miejscu.

„Jego bohaterski czyn znacząco spowolnił postęp wroga, pozwalając jednostce na ponowne rozmieszczenie i zorganizowanie obrony” – podkreślają ukraińskie siły zbrojne.

Wczoraj, „Ukraińska Prawda” opublikowała nagranie z rzekomą odpowiedzią ukraińskich strażników granicznych broniących Wyspy Węży na rosyjskie żądanie poddania się. Zyskało ono w sieci ogromną popularność i stało się jednym z symboli ukraińskiego oporu wobec inwazji.

„Jesteśmy rosyjskim okrętem wojennym. Proponujemy, żebyście złożyli broń i poddali się. W ten sposób unikniemy rozlewu krwi i niepotrzebnych ofiar. W przeciwnym razie zostaniecie zbombardowani” – powtarza dwukrotnie załoga rosyjskiego okrętu.

Według nagrania ukraińscy żołnierze mieli odpowiedzieć: „Rosyjski okręcie wojenny p****** się”.

Jak informowaliśmy, dzień wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wspomniał obrońców Wyspy Węży. „Na naszej Wyspie Węży, broniąc jej do końca, zginęli bohatersko wszyscy strażnicy graniczni. Ale się nie poddali. Wszyscy otrzymają pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Wieczna pamięć tym, którzy oddali życie za Ukrainę” – powiedział prezydent Ukrainy.

Kresy.pl / pravda.com.ua

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz