W czwartek podczas rozmowy z dziennikarzami zastępczyni rzecznika Pentagonu, Sabrina Singh przyznała, że Waszyngton jest zmuszony ograniczyć swoje wsparcie dla Ukrainy ze względu na wyczerpywanie się udostępnionych przez Kongres środków.

Singh poinformowała, że do tej pory departament obrony USA wykorzystał już 95 proc. z 62,3 mld dolarów, które otrzymał na wsparcie Ukrainy od początku wojny. Wydane zostały m.in. wszystkie fundusze na program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), w ramach którego Stany Zjednoczone kupują broń dla ukraińskiej armii.

Pentagon może jeszcze przekazać sprzęt wojskowy i broń z własnych zasobów o wartości około 5 mld dol., ale tylko miliard dolarów na uzupełnienie własnego arsenału. Przypomnijmy, że już ponad miesiąc temu informowano, że w budżecie Departamentu Obrony zostało 1,6 mld dolarów wyłącznie na samą broń wysyłaną Ukraińcom. Z kolei w specjalnym funduszu prezydenckim było wówczas 5,4 mld dolarów wyłącznie na zaspokojenie militarnych potrzeb Kijowa. Natomiast w ramach tzw. Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI) już wtedy nie było żadnych środków.

 

Przeczytaj: Biały Dom: bez dodatkowych środków USA mogą wspierać Ukrainę tylko przez kilka miesięcy

Czytaj także: Duda: Biden powiedział, że uzyska w Kongresie wsparcie dla Ukrainy

„W rezultacie jesteśmy zmuszeni miarkować nasze wsparcie dla Ukrainy” – powiedziała. Wicerzeczniczka dodała, że w tej sytuacji pakiety pomocy wojskowej, przekazywane stronie ukraińskiej, są coraz mniejsze.

„Pilna potrzeba zatwierdzenia i przyjęcia tego pakietu przez Kongres stale rośnie – podkreśliła Sabrina Singh i zaapelowała do Kongresu o uchwalenie dodatkowych środków. Zwróciła zarazem uwagę, że jeszcze w listopadzie odbędzie się kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

Jak pisaliśmy, również Biały Dom oświadczył, że wydano już prawie całą pomoc przewidzianą dla Ukrainy. John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że Stany Zjednoczone wydały już 96 proc. środków przeznaczonych na wszystkie obszary wsparcia Ukrainy od początku wojny, w tym na dostawy broni. Według niego Stany Zjednoczone wydały także ponad 90 proc. środków wydzielonych specjalnie na pomoc wojskową.

Kongres USA nie przyjął jeszcze rocznego budżetu, który uwzględniałby nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Administracja prezydenta Joe Bidena oraz przedstawiciele obu izb Kongresu podkreślali, że Waszyngton będzie w dalszym ciągu udzielał pomocy Kijowowi.

We wtorek 7 listopada senatorzy Partii Demokratycznej zablokowali w izbie wyższej podejmowane przez przedstawicieli Partii Republikańskiej próby zatwierdzenia ustawy o pomocy nadzwyczajnej dla Izraela, która została przyjęta w zeszłym tygodniu przez Izbę Reprezentantów, a nie obejmuje pomocy dla Ukrainy.

Jeszcze w październiku Biały Dom zwrócił się do Kongresu o przyjęcie pakietu dodatkowych 106 mld dolarów związanych ze wsparciem dla Ukrainy, Izraela, państw Indo-Pacyfiku oraz ochroną granic. Z tej kwoty około 61 mld miałoby być przeznaczone na wsparcie Ukraińców. Kwota ma wystarczyć do końca obecnego roku fiskalnego, tj. do końca września 2024 r. Część kongresmenów otwarcie powątpiewa, czy uda się zdążyć z uchwaleniem pomocy dla Ukrainy przed 17 listopada, kiedy to wygasa dotychczasowe prowizorium budżetowe i kiedy Kongres ma przyjąć nowy krótkoterminowy budżet. Znaczna część Republikanów w Izbie Reprezentantów otwarcie sprzeciwia się dalszemu wspieraniu Ukrainy tak wysokimi kwotami. Z kolei republikańscy senatorowie chcieliby w ramach negocjacji wymóc na Bidenie zaostrzenie polityki imigracyjnej.

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply