Rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa ostrzegł przed potencjalnymi konsekwencjami, jeśli Kongres USA nie zatwierdzi dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

John Kirby, rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział we wtorek reporterom, że przerwa we wsparciu wojskowym i finansowym dla Ukrainy nawet na krótki okres może ośmielić Rosję i postawić Ukraińców w niekorzystnej sytuacji. Zaznaczył, że prezydent USA zasygnalizował, że „w żadnych okolicznościach nie możemy pozwolić, aby amerykańskie wsparcie dla Ukrainy zostało przerwane”.

„Konieczne jest, abyśmy pomagali im czerpać korzyści z każdego dnia” – powiedział Kirby. Według niego, jeśli Kongres nie poprze udzielenia wsparcia finansowego Ukrainie, to Stany Zjednoczone będą mogły kontynuować pomoc jeszcze tylko „przez kilka miesięcy”.

„Przerwa we wsparciu nawet na krótki okres może mieć ogromne znaczenie na polu bitwy, tak samo jak spowodowanie takiej utraty wsparcia sprawi, że on [prezydent Rosji Władimir Putin – red.] uwierzy, że może nas przeczekać i że może kontynuować konflikt dopóki my, nasi sojusznicy i partnerzy nie zrezygnujemy”.

Rzecznik twierdził też, że wspieranie Ukrainy wzmacnia bezpieczeństwo narodowe USA i nazwał to „słuszną decyzją”.

W sobotę Kongres USA przyjął ustawę o tymczasowym finansowaniu, która jednak pominęła pomoc dla Ukrainy, w tym tę już zatwierdzoną. Tego samego dnia podpisał ją prezydent Joe Biden. Oznacza to, że do 17 listopada Ukraina nie otrzyma kolejnych transz pomocy militarnej z USA. Finansowanie wymiany sprzętu używanego przez ukraińskie wojsko jest wstrzymane.

Jak informowaliśmy, prezydent USA Joe Biden zwołał specjalne spotkanie, aby uspokoić sojuszników, w związku z zatwierdzeniem tymczasowej ustawy, nie uwzględniającej pomocy finansowej Waszyngtonu dla Ukrainy.

Jak podano, w budżecie Departamentu Obrony wciąż pozostaje 1,6 mld dolarów wyłącznie na samą broń wysyłaną Ukraińcom. Z kolei w specjalnym funduszu prezydenckim pozostało 5,4 mld dolarów wyłącznie na zaspokojenie militarnych potrzeb Kijowa. Natomiast w ramach tzw. Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI) nie pozostało żadnych środków.

Jak pisaliśmy, szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział po niedzielnej decyzji USA, że Unia zwiększy wsparcie wojskowe dla Ukrainy po tym, jak w sobotę Kongres USA przyjął ustawę o tymczasowym finansowaniu, która pominęła pomoc dla Ukrainy. Borrell powiedział na konferencji prasowej podczas wizyty w Kijowie, że w obliczu „egzystencjalnego zagrożenia dla Europy” „propozycja na stole” pokazała, że UE chce zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy.

We wtorek Parlament Europejski zatwierdził zmiany w wieloletnim budżecie UE na lata 2021–2027 mające umożliwić finansowanie Ukrainy. Zmiany przewidują w utworzenie tak zwanego Funduszu Ukraińskiego o wartości 50 mld euro, jak zrelacjonowała we wtorek rosyjska redakcja portalu Radia Wolna Europa. Nie wiadomo jednak, czy plan ten zostanie wdrożony ponieważ musi być jeszcze zaakceptowany przez kraje członkowskie.

Thehill.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply