ISW: Siły ukraińskie wycofują się w obwodzie ługańskim

Siły ukraińskie wycofują się w obwodzie ługańskim, zadając Rosjanom straty, by doprowadzić do przedwczesnej kulminacji rosyjskiej ofensywy. Kolejny etap może zależeć od zdolności Rosji do regeneracji sił straconych w bitwie o Siewierodonieck – uważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

We wtorkowej aktualizacji przytoczono też doniesienia w kwestii kolejnych przetasowań wśród rosyjskich dowódców. Rosyjscy dziennikarze śledczy Conflict Intelligence Team (CIT) podają, że dowódca Zachodniego Okręgu Wojskowego Aleksandr Żurawlow, który miał nadzorować ostrzały amunicją kasetową w Charkowie, wcześniej w Syrii, został zastąpiony przez byłego dowódcę 8. Armii Ogólnowojskowej Andrieja Syczewoja. Zwolniony miał zostać natomiast Aleksiej Zawizjon – dotychczasowy szef sztabu tego okręgu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zdaniem ISW Ukraińcy mogą w najbliższej przyszłości wycofać się z Lisiczańska i obwodu ługańskiego. Opór w Siewierodoniecku zadał duże straty Rosjanom. Siły ukraińskie mogą kontynuować takie podejście aż do kulminacji rosyjskiego ataku, lub momentu, w którym siły ukraińskie znajdą się na łatwiejszych do obrony pozycjach wzdłuż prostszej linii z ufortyfikowanymi miastami.

Kolejny etap może zależeć od zdolności Rosji do regeneracji sił straconych w bitwie o Siewierodonieck. Wojska rosyjskie muszą przekroczyć rzekę Doniec, by wziąć udział w dalszej ofensywie. Może być to utrudnione, ponieważ Rosjanie wysadzili trzy najważniejsze mosty w pobliżu miasta.

Rosjanie wciąż poszukują dodatkowych rezerw, by uzupełnić straty w ludziach poniesione na Ukrainie. Miałoby to umożliwić rotacje żołnierzy oraz dostarczenie sił gotowych do walki.

Anonimowy urzędnik Pentagonu uważa, że siły rosyjskie w dalszym ciągu ponoszą znaczne straty w walce o niewielkie zdobycze terytorialne. Siły, które walczyły w Siewierodoniecku straciły żołnierzy i sprzęt. W raporcie stwierdzono, że nie pojawiły się oznaki, że Rosji udało się już przemieścić wszystkie wojska z Siewierodoniecka.

ISW podaje, że Rosjanie przeprowadzili nieskuteczne działania ofensywne na północ od Słowiańska, a także niszczące ataki na miejscowości na zachód od Iziumu, co miało prawdopodobnie zakłócić ukraińską kontrofensywę.

Zobacz także: Rosja publikuje współrzędne zachodnich „centrów decyzyjnych”

Rosjanie nie poczynili też postępów wzdłuż drogi z Biełgorodu do Charkowa. Wciąż usiłowali spowolnić postęp Ukraińców w kierunku granicy państwowej oraz Iziumu.

Siły ukraińskie nadal prowadziły kontrofensywę na południu kraju, na północ od Chersonia. Pojawiły się informacje o wyzwoleniu przez nich dwóch miejscowości. Rosyjskie władze okupacyjne usiłują wprowadzić rubel jako walutę i przygotowują grunt pod fałszywe referendum – uważa ISW.

Zobacz także: Rosjanie zatrzymali ukraińskiego mera Chersonia

understandingwar.org / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz