Rosja zabroni dziewięciu kanadyjskim politykom wjazdu na swoje terytorium – resort spraw zagranicznych Rosji poinformował w poniedziałek. To odpowiedź na kanadyjskie sankcje nałożone w marcu na rosyjskich funkcjonariuszy z powodu naruszania przez nich praw człowieka.

Kanada nałożyła 24 marca br. nowe sankcje na dziewięciu rosyjskich urzędników za “rażące i systematyczne łamanie praw człowieka”. Chodziło głównie o sprawę rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. W poniedziałek MSZ Rosji poinformowało o sankcjach nałożonych na niektórych kanadyjskich polityków. Wśród dziewięciu Kanadyjczyków znaleźli się minister sprawiedliwości David Lametti i Brenda Lucki, szefowa Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej – podaje agencja “Reuters”.

Czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany. Decyzją sądu umieszczono go w areszcie na 30 dni. 2 lutego sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim. Nawalny dość szybko zaczął się skarżyć na problemy zdrowotne – drętwienie nogi oraz bóle pleców. Ponieważ naczelnik kolonii karnej odmawiał dopuszczenia do niego lekarza z zewnątrz Nawalny ogłosił 31 marca strajk głodowy. 18 kwietnia  przeniesiono go do szpitala więziennego w kolonii karnej we Włodzimierzu. 5 dni później ogłosił zakończenie głodówki po tym, jak pozwolono na zbadanie go przez lekarzy spoza więzienia.

W poniedziałek rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny ponownie trafił do kolonii karnej w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim.

Zobacz także: Wielka Brytania, USA i Kanada oskarżają Rosję o cyberatak mający na celu wykraść informacje o szczepionce na Covid-19

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply