Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania oskarżają Rosję o przeprowadzenie ataków hakerskich na placówki i osoby pracujące nad szczepionką na koronawirusa – poinformowała w czwartek Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w czwartek Agencja Prasowa Reuters, Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania oskarżyły Rosję o przeprowadzenie cyberataku na placówki i osoby zajmujące się tworzeniem szczepionki na COVID-19.

Wspólne oświadczenie trzech państw przypisało ataki grupie APT29, znanej również jako Przytulny Niedźwiedź, która, jak twierdzą brytyjskie służby miała „prawie na pewno” działać w ramach rosyjskich służb wywiadowczych.

Zobacz też: Donald Trump: Koronawirus zabije nawet 100 tys. Amerykanów. Do końca roku powstanie jednak szczepionka

„Potępiamy te nikczemne ataki na osoby, które wykonują kluczową pracę w walce z pandemią koronawirusa” – poinformował dyrektor operacyjny Narodowego Centrum Cyber Bezpieczeństwa (NCSC) Zjednoczonego Królestwa Paul Chichester.

Badacze zajmujący się cyberbezpieczeństwem stwierdzili, że w zeszłym roku na urządzeniach zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach i Afryce użyto narzędzia hakerskiego APT29.

Rosyjska agencja prasowa RIA zacytowała rzecznika Dmitrija Pieskowa, który powiedział, że Kreml odrzucił zarzuty Londynu, które jak powiedział, nie były poparte odpowiednimi dowodami. W osobnym komunikacie Wielka Brytania oskarżyła również „rosyjskich aktorów” o próbę ingerowania w wybory w 2019 roku, próbując rozpowszechniać dokumenty, które wyciekły w Internecie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji stwierdziło, że oskarżenia były „mgliste i sprzeczne”.

Zobacz też: Rosjanie kończą testy przedkliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Oczekuje się, że Wielka Brytania opublikuje od dawna opóźniony raport na temat rosyjskich wpływów na brytyjską politykę w przyszłym tygodniu.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab przekonywał, że „całkowicie niedopuszczalne” jest, aby rosyjskie służby wywiadowcze celowały w prace nad pandemią, ale jednocześnie uspokoił ponieważ ataki miały nie spowodować dużych strat.

„Podczas gdy inni realizują swoje samolubne interesy lekkomyślnym zachowaniem, Wielka Brytania i jej sojusznicy kontynuują ciężką pracę nad znalezieniem szczepionki i ochroną zdrowia na świecie” – poinformował w oświadczeniu. Zapewnił, że Wielka Brytania będzie współpracować z sojusznikami, aby pociągnąć sprawców do odpowiedzialności.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych i Dowództwo Cyberprzestrzeni USA również opublikowały w czwartek informacje techniczne na temat trzech narzędzi hakerskich stosowanych przez rosyjskich hakerów o kryptonimach WELLMAIL, SOREFANG i WELLMESS. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone oświadczyły w maju, że sieci hakerów atakują krajowe i międzynarodowe organizacje reagujące na pandemię. Ale takie ataki nie były wcześniej bezpośrednio powiązywane z państwem rosyjskim.

Zobacz też: Izrael: szczepionka przeciw koronawirusowi pomyślnie przetestowana na gryzoniach

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz