Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania oskarżają Rosję o przeprowadzenie ataków hakerskich na placówki i osoby pracujące nad szczepionką na koronawirusa – poinformowała w czwartek Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w czwartek Agencja Prasowa Reuters, Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania oskarżyły Rosję o przeprowadzenie cyberataku na placówki i osoby zajmujące się tworzeniem szczepionki na COVID-19.

Wspólne oświadczenie trzech państw przypisało ataki grupie APT29, znanej również jako Przytulny Niedźwiedź, która, jak twierdzą brytyjskie służby miała “prawie na pewno” działać w ramach rosyjskich służb wywiadowczych.

Zobacz też: Donald Trump: Koronawirus zabije nawet 100 tys. Amerykanów. Do końca roku powstanie jednak szczepionka

„Potępiamy te nikczemne ataki na osoby, które wykonują kluczową pracę w walce z pandemią koronawirusa” – poinformował dyrektor operacyjny Narodowego Centrum Cyber Bezpieczeństwa (NCSC) Zjednoczonego Królestwa Paul Chichester.

Badacze zajmujący się cyberbezpieczeństwem stwierdzili, że w zeszłym roku na urządzeniach zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach i Afryce użyto narzędzia hakerskiego APT29.

Rosyjska agencja prasowa RIA zacytowała rzecznika Dmitrija Pieskowa, który powiedział, że Kreml odrzucił zarzuty Londynu, które jak powiedział, nie były poparte odpowiednimi dowodami. W osobnym komunikacie Wielka Brytania oskarżyła również „rosyjskich aktorów” o próbę ingerowania w wybory w 2019 roku, próbując rozpowszechniać dokumenty, które wyciekły w Internecie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji stwierdziło, że oskarżenia były „mgliste i sprzeczne”.

Zobacz też: Rosjanie kończą testy przedkliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi

Oczekuje się, że Wielka Brytania opublikuje od dawna opóźniony raport na temat rosyjskich wpływów na brytyjską politykę w przyszłym tygodniu.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab przekonywał, że „całkowicie niedopuszczalne” jest, aby rosyjskie służby wywiadowcze celowały w prace nad pandemią, ale jednocześnie uspokoił ponieważ ataki miały nie spowodować dużych strat.

„Podczas gdy inni realizują swoje samolubne interesy lekkomyślnym zachowaniem, Wielka Brytania i jej sojusznicy kontynuują ciężką pracę nad znalezieniem szczepionki i ochroną zdrowia na świecie” – poinformował w oświadczeniu. Zapewnił, że Wielka Brytania będzie współpracować z sojusznikami, aby pociągnąć sprawców do odpowiedzialności.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych i Dowództwo Cyberprzestrzeni USA również opublikowały w czwartek informacje techniczne na temat trzech narzędzi hakerskich stosowanych przez rosyjskich hakerów o kryptonimach WELLMAIL, SOREFANG i WELLMESS. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone oświadczyły w maju, że sieci hakerów atakują krajowe i międzynarodowe organizacje reagujące na pandemię. Ale takie ataki nie były wcześniej bezpośrednio powiązywane z państwem rosyjskim.

Zobacz też: Izrael: szczepionka przeciw koronawirusowi pomyślnie przetestowana na gryzoniach

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply