Rosyjskie Państwowe Centrum Badań Wirusologii i Biotechnologii Vektor z powodzeniem zakończyło badania przedkliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi, przekazała w piątek Anna Popowa, szefowa rosyjskiego organu nadzoru sanitarnego – informuje agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass, Anna Popowa, szefowa rosyjskiego organu nadzoru sanitarnego przekazała w piątek, że Państwowe Centrum Badań Wirusologii i Biotechnologii Vektor z powodzeniem zakończyło badania przedkliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi.

„Koledzy zakończyli badania przedkliniczne. Udały się. Właściwie mamy praktycznie wszystkie podstawy, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z obietnicą, tj. planujemy rozpocząć badania kliniczne 15 lipca” – poinformowała w wywiadzie dla programu informacyjnego Vesti na kanale telewizyjnym Rossija-1.

Zobacz też: MSZ przekazało Ukrainie i Mołdawii środki do walki z koronawirusem

Rosyjska wicepremier Tatiana Golikowa zapewniała wcześniej, że prace nad opracowaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi przebiegają zgodnie z planem.

Do chwili obecnej w Rosji potwierdzono 713,936 przypadków koronawirusa, a 489 068 pacjentów wyzdrowiało z tej choroby. Najnowsze dane Rosji wskazują na 11 017 ofiar śmiertelnych w całym kraju. Wcześniej rząd rosyjski utworzył gorącą linię internetową, aby informować społeczeństwo o sytuacji koronawirusa.

Zobacz też: Premier Ukrainy: mamy drugą falę koronawirusa, sytuacja jest poważna

Jeszcze w czerwcu, rosyjski ekspert rządowy w sprawie koronawirusa ostrzegał, że szczepionka może nie okazać się cudownym lekiem.

„Wszyscy czekamy na szczepionkę, która jest opracowywana przez około 20 zespołów w naszym kraju. Jednak, jako lekarz, nie oczekuję, że te szczepienia będą w 100% panaceum. Teraz są masowe szczepienia przeciw grypie. jednocześnie liczba zgonów z tego powodu na całym świecie wynosi około 600 000 osób rocznie. Oznacza to, że sytuacja jest nadal taka sama, ale przyzwyczailiśmy się do niej. Wierzę, że również przeżyjemy tę infekcję ”- poinformował Aleksander Rumiancew, rosyjski ekspert rządowy w sprawie koronawirusa.

Rumiancew zauważył, że prace nad opracowaniem szczepionek pobudziły nowe badania, w szczególności w dziedzinie sztucznych wirusów, wirusów naturalnych i ewolucji niektórych patogenów. „Niemal co roku mamy nowe infekcje z powodu zmieniającego się siedliska, więc sytuacja na pewno się powtórzy”.

Zobacz też: Kolejne zarażenia koronawirusem w Rosji, ekspert ostrzega, że szczepionka nie będzie panaceum

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply