Według Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego, w 1410 roku zwycięstwo nad niemieckimi rycerzami w bitwie pod Grunwaldem odniosły wojska rosyjskie i ich sojusznicy, zaś o zwycięstwie zdecydowało natarcie pułków smoleńskich.

15 lipca br., w 610 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, na twitterowym profilu „Wojenna Historia” Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego, zamieszczono z tej okazji krótkie nagranie. W jego opisie czytamy, że „w 1410 roku wojska rosyjskie odniosły zwycięstwo nad niemieckimi rycerzami w bitwie pod Grunwaldem”.

W nagraniu zaznaczono, że 15 lipca to jednak z „pamiętnych dat w wojennej historii Rosji”. Głos narratora mówi, że tego dnia w 1410 roku „Rosjanie i ich sojusznicy, Litwini, Czesi i Polacy, odnieśli zwycięstwo nad niemieckimi rycerzami w bitwie grunwaldzkiej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według nagrania, o losach bitwy zdecydowało natarcie pułków smoleńskich na Krzyżaków, a „klęska rycerzy zakonu krzyżackiego była całkowita”.

Należy przypomnieć i zaznaczyć, że w bitwie pod Grunwaldem lewe skrzydło tworzyło rycerstwo polskie, zorganizowane w 50 chorągwi. Wśród nich znajdowali się też m.in. czescy najemnicy, Morawianie oraz polscy lennicy z Mazowsza, Podola czy Mołdawii. Prawe skrzydło, litewsko-rusko-tatarskie, zorganizowane było w 40 chorągwi litewskich, w których walczyli też litewscy lennicy na Rusi. Wojska smoleńskie stanowiły w tej liczbie trzy chorągwie. Portal Historia.org.pl szacuje, że było to tylko około 3,5 proc. ogółu sił zaangażowanych w walce i podkreśla, że choć oddziały ruskie walczyły pod Grunwaldem ramię w ramię z Polakami i Litwinami, to jednak stanowiły tylko uzupełnienie armii dowodzonej przez króla Władysława Jagiełłę.

Wielki Książę Litwy Witold przyprowadził pod Grunwald 40 swoich chorągwi. Oprócz litewskich były to oddziały ruskie, żmudzkie, tatarskie i nowogrodzkie. Atakując z prawej flanki wojsk polsko-litewskich jako pierwsze uderzyły one na Krzyżaków. W trakcie bitwy doszło do odwrotu Litwinów, który Jan Długosz uznaje za ucieczkę. Jednak współcześnie uważa się, iż mógł być to pozorowany odwrót. Krzyżacy rzucili się w pogoń za uciekającymi Litwinami, do doprowadziło do rozproszenia ich szyków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodajmy, że bitwa pod Grunwaldem jest ważnym elementem tożsamościowym także dla współczesnych Litwinów i Białorusinów. Jak pisaliśmy, dla Litwinów bitwa pod Grunwaldem (po litewsku Žalgirisem – Zielonym Lasem) jest bardzo ważna i odgrywa szczególną rolę w ich tożsamości narodowej. To symbol walki o własne państwo. Według Litwinów to właśnie ich chorągwie zwyciężyły w tej bitwie. Z kolei białoruscy historycy twierdzą, że Jagielle pod Grunwaldem pomagali Białorusini.

Czytaj także: Na Polach Grunwaldzkich stanie pomnik Litwinów

W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, doroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem została odwołana.

twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. pik
    pik :

    Wszystko zależy od interpretacji. Czym było wówczas Wielkie Księstwo Litewskie i co miało wspólnego z obecną Litwą? Było to państwo ponad dwukrotnie większe od ówczesnej Polski, sięgające od Bałtyku po morze Czarne (Polska z terytoriami lennymi Hospodarstwa Mołdawskiego też sięgała do morza Czarnego), a na wschód ze sto kilkadziesiąt km do Moskwy. Obejmowało oprócz terenów obecnej Litwy (poniżej 10% Litwinów na całej ówczesnej „Litwe”), całą obecną Białoruś, większą część dzisiejszej Ukrainy i dużą część obecnej Rosji. Jagiełło nie mówił po litewsku (nie wiem czy go znał), tylko w gwarze zachodnio-ruskiej. Języki białoruski i ukraiński nie istniały, a gwary tych terenów określane były jako język ruski (zachodnioruski) (bardziej wschodnie obszary Księstwa Moskiewskiego posługiwały się językiem określanym jako wielkoruski). Ilu więc „Ruskich” było w koalicji antykrzyżackiej? Czy manipulacja sojusznikami „Litwinami” w polskiej historii nie jest przegięciem?