Obelisk upamiętniający udział wojsk litewskich w bitwie pod Grunwaldem stanie na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. Jego odsłonięcie nastąpi podczas przyszłorocznej inscenizacji bitwy.

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, z inicjatywą wzniesienia pomnika wystąpił poprzedni ambasador Litwy w Polsce, a obecny ambasador podtrzymał to stanowisko. Dyrektor Drej zapewnił, że pomysł ten zostanie zrealizowany.

Obelisk ma mieć formę dwumetrowego głazu, który zostanie ustawiony w pobliżu tzw. pomnika krakowskiego. Znajdzie się na nim m.in. informacja w językach polskim i litewskim o „wspólnym zwycięstwie”. Treść napisu Litwini uzgodnili z polskim MSZ.

Pomnik zostanie sfinansowany przez stronę litewską – środki będą pochodziły z publicznej zbiórki oraz litewskiego ministerstwa obrony.

„Litwinom należy się upamiętnienie ich roli w bitwie pod Grunwaldem, nie ulega to dyskusji” – uważa dyrektor Drej. Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej, inne narody biorące udział w bitwie na razie nie postulowały, by wznieść im pomnik na polach Grunwaldu.

Książę Witold przyprowadził pod Grunwald 40 swoich chorągwi. Oprócz litewskich były to oddziały ruskie, żmudzkie, tatarskie i nowogrodzkie. Atakując z prawej flanki wojsk polsko-litewskich jako pierwsze uderzyły one na Krzyżaków. W trakcie bitwy doszło do odwrotu Litwinów, który Długosz uznaje za ucieczkę. Jednak jak twierdzi dr Drej, współcześnie uważa się, iż mógł być to pozorowany odwrót. Krzyżacy rzucili się w pogoń za uciekającymi Litwinami, do doprowadziło do rozproszenia ich szyków.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, dla Litwinów bitwa pod Grunwaldem (po litewsku Žalgirisem – Zielonym Lasem) jest bardzo ważna i odgrywa szczególną rolę w ich tożsamości narodowej. To symbol walki o własne państwo. Według Litwinów to właśnie ich chorągwie zwyciężyły w tej bitwie.

CZYTAJ TAKŻE: UNA-UNSO kontra Grunwald

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz