Rosjanie ustawili w Miednoje pomniki Stalina, Lenina i Dzierżyńskiego

Na terenie Zespołu Memorialnego w Miednoje, gdzie mieści się Polski Cmentarz Wojenny – miejsce pochówku ofiar zbrodni katyńskiej, ustawiono popiersia przywódcy ZSRR i zbrodniarza, Józefa Stalina, a także Feliksa Dzierżyńskiego – twórcy CzeKa, odpowiedzialnego za zbrodnie w czasie rewolucji bolszewickiej.

W sobotę Stowarzyszenie Memoriał zamieściło wpis w serwisie Telegram, w którym poinformowało o ustawieniu na terenie Zespołu Memorialnego w Miednoje, gdzie mieści się Polski Cmentarz Wojenny – miejsce pochówku ofiar zbrodni katyńskiej, ustawiono popiersia przywódcy ZSRR i zbrodniarza, Józefa Stalina, a także Feliksa Dzierżyńskiego – polskiego renegata, twórcy CzeKa, odpowiedzialnego za zbrodnie w czasie rewolucji bolszewickiej. Pretekstem miało być organizowanie tam wystawy.

„Z Tweru podają, ze na terenie Zespołu Memorialnego Miednoje przygotowywane jest otwarcie nowej ‘wystawy’: alei pomników Stalina, Lenina, Dzierżyńskiego i innych organizatorów masowego terroru w ZSRR” – informuje Memoriał.

Działacze przypominają, że na terenie Zespołu Memorialnego w Miednoje, około 30 km od Tweru, spoczywają szczątki ponad 6 tys. ofiar zbrodni katyńskiej, rozstrzelanych w 1940 roku przez sowieckie NKWD, jak również nieznana liczba obywateli ZSRR – ofiar wielkiego terroru lat 30. XX wieku. Dodaje, że wystawę miało zamówić bezpośrednio Państwowe Centralne Muzeum Historii Współczesnej Rosji, a także, niewymieniony z nazwiska, nowy dyrektor Zespołu Memorialnego w Miednoje.

Na dołączonych do wpisu zdjęciach widać ustawione przy alejce postumenty z figurami m.in. Lenina i Dzierżyńskiego, a także Stalina.

Według informacji widocznej na jednym ze zdjęć, wystawa jest w trakcie montażu, a jej otwarcie odbędzie się 19 października br.

Dodajmy, że Zespół Memorialny w Miednoje, a także Zespół Memorialny w Katyniu, gdzie znajdują się groby Polaków, pomordowanych przez sowietów, podlegają pod Państwowe Centralne Muzeum Historii Współczesnej Rosji.

Przypomnijmy, że na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, otwartego w 2000 roku, znajduje się 25 zbiorowych mogił, w których spoczywają szczątki 6,3 tys. polskich jeńców obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie. Wśród nich są szczątki 5 tys. policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Oddziału II Sztabu Głównego WP i pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj również: Media: Rosja planuje masowe ekshumacje w Miednoje. Rosyjska telewizja manipuluje liczbą polskich ofiar

Zobacz: W Katyniu usunięto polską flagę [+FOTO]

Jak pisaliśmy, we wrześniu 2023 roku w Moskwie stanęła rzeźba z brązu przedstawiająca Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy CzeKa, odpowiedzialnego za zbrodnie podczas bolszewickiej rewolucji. Pomnik jest nieco mniejszą kopią pomnika, który w latach 1958-1991 stał w centrum Moskwy na Placu Dzierżyńskiego (obecnie Plac Łubianki) naprzeciw kompleksu budynków Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR.

Feliks Dzierżyński, pochodzący z polskiej rodziny szlacheckiej, był jednym z najbliższych współpracowników Włodzimierza Lenina. W 1917 r. zorganizował pierwszą radziecką policję polityczną – Wszechrosyjską Komisję Nadzwyczajną do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, zwaną potocznie CzeKa, odpowiedzialną za zbrodnie podczas bolszewickiej rewolucji. W 1922 roku CzeKa została przemianowana na Zjednoczony Państwowy Zarząd Polityczny, którym Dzierżyński kierował aż do śmierci w 1926 roku.

Przypomnijmy, że w sierpniu w mieście Wielkie Łuki doszło do osłonięcia monumentu Józefa Stalina. Rosyjski prawosławny duchowny został objęty dochodzeniem po tym, jak został sfilmowany podczas błogosławienia nowego pomnika sowieckiego dyktatora.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply