Kolejnej kontrowersyjnej mozaiki nie będzie w głównej cerkwi rosyjskiej armii. Tym razem poinformowano o rezygnacji z mozaiki z wizerunkiem Józefa Stalina.

Jak pisaliśmy, ściany głównej świątyni sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej – cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w podmoskiewskim parku „Patriot”, której budowa została ukończona 9 maja, miały zostać ozdobione mozaikami przedstawiającymi m.in. Władimira Putina i Józefa Stalina. Po ujawnieniu sprawy przez rosyjskie „MBCh Media” i sceptycznym odniesieniu się rosyjskiego prezydenta do pomysłu umieszczenia w cerkwi mozaiki z jego wizerunkiem, pod koniec kwietnia rada artystyczna budowy świątyni zrezygnowała z mozaiki z Putinem.  Według Polskiej Agencji Prasowej w ostatnią sobotę poinformowano, że w cerkwi nie będzie również wizerunku Stalina. Mozaika ma trafić do cerkiewnego muzeum.

“Postanowiliśmy mimo wszystko, że muzeum będzie odpowiedniejszym miejscem niż świątynia” – poinformował przewodniczący komisji eksperckiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego ds. sztuki cerkiewnej, architektury i konserwacji protojerej Leonid Kalinin.

Kalinin przyznał, że mozaika ze Stalinem spotkała się ze sprzeciwem i wywołała wielkie emocje, co uznano za niepotrzebne. Dla uspokojenia nastrojów postanowiono o zabraniu mozaiki ze świątyni. Duchowny zaznaczał, że decyzja ta nie była “wyborem między dobrem a złem”. Wcześniej przeciwko obecności wizerunku Stalina w cerkwi wypowiedział się rzecznik RKP Władimir Legojda, którego zdaniem z imieniem Stalina “związanych jest wiele nieszczęść”.

Mozaika nie przestawiała samego Stalina, lecz jego portret niesiony przez żołnierzy przedstawionych podczas defilady zwycięstwa w 1945 roku na Placu Czerwonym. Rektor świątyni bp Stefan tłumaczył pojawienie się mozaiki „tradycją” wyobrażania wydarzeń historycznych. „Jeśli chodzi o Stalina, najprawdopodobniej został skopiowany z fotografii historycznej. Świątynia ta jest wznoszona na cześć zwycięstwa, a defilady zwycięstwa nie można nie przedstawić. Tam będzie wiele mozaikowych obrazów z partyzantami, z uczestnikami Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, z uczestnikami bitwy w 1812 r. i tymi osobami, które przeszły przez szereg wojen związanych z historią naszego państwa” – tłumaczył Stefan.

Jak podaje PAP, 9 maja rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że budowa cerkwi została zakończona. Jej otwarcie odłożono na później z powodu epidemii koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / wnp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply