Kolejnej kontrowersyjnej mozaiki nie będzie w głównej cerkwi rosyjskiej armii. Tym razem poinformowano o rezygnacji z mozaiki z wizerunkiem Józefa Stalina.

Jak pisaliśmy, ściany głównej świątyni sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej – cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w podmoskiewskim parku „Patriot”, której budowa została ukończona 9 maja, miały zostać ozdobione mozaikami przedstawiającymi m.in. Władimira Putina i Józefa Stalina. Po ujawnieniu sprawy przez rosyjskie „MBCh Media” i sceptycznym odniesieniu się rosyjskiego prezydenta do pomysłu umieszczenia w cerkwi mozaiki z jego wizerunkiem, pod koniec kwietnia rada artystyczna budowy świątyni zrezygnowała z mozaiki z Putinem.  Według Polskiej Agencji Prasowej w ostatnią sobotę poinformowano, że w cerkwi nie będzie również wizerunku Stalina. Mozaika ma trafić do cerkiewnego muzeum.

„Postanowiliśmy mimo wszystko, że muzeum będzie odpowiedniejszym miejscem niż świątynia” – poinformował przewodniczący komisji eksperckiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego ds. sztuki cerkiewnej, architektury i konserwacji protojerej Leonid Kalinin.

Kalinin przyznał, że mozaika ze Stalinem spotkała się ze sprzeciwem i wywołała wielkie emocje, co uznano za niepotrzebne. Dla uspokojenia nastrojów postanowiono o zabraniu mozaiki ze świątyni. Duchowny zaznaczał, że decyzja ta nie była „wyborem między dobrem a złem”. Wcześniej przeciwko obecności wizerunku Stalina w cerkwi wypowiedział się rzecznik RKP Władimir Legojda, którego zdaniem z imieniem Stalina „związanych jest wiele nieszczęść”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mozaika nie przestawiała samego Stalina, lecz jego portret niesiony przez żołnierzy przedstawionych podczas defilady zwycięstwa w 1945 roku na Placu Czerwonym. Rektor świątyni bp Stefan tłumaczył pojawienie się mozaiki „tradycją” wyobrażania wydarzeń historycznych. „Jeśli chodzi o Stalina, najprawdopodobniej został skopiowany z fotografii historycznej. Świątynia ta jest wznoszona na cześć zwycięstwa, a defilady zwycięstwa nie można nie przedstawić. Tam będzie wiele mozaikowych obrazów z partyzantami, z uczestnikami Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, z uczestnikami bitwy w 1812 r. i tymi osobami, które przeszły przez szereg wojen związanych z historią naszego państwa” – tłumaczył Stefan.

Jak podaje PAP, 9 maja rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że budowa cerkwi została zakończona. Jej otwarcie odłożono na później z powodu epidemii koronawirusa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / wnp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz