Rosyjski „Kommiersant” twierdzi, że kontrowersyjna mozaika z Władimirem Putinem w budowanej głównej cerkwi rosyjskiej armii została zdemontowana. Z kolei gospodarz świątyni utrzymuje, że nigdy jej tam nie było – i nie będzie.

Jak pisaliśmy kilka dni temu, ściany głównej świątyni sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej – cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, której budowa kończy się w podmoskiewskim parku „Patriot”, miały zostać ozdobione mozaikami przedstawiającymi m.in. Władimira Putina i Józefa Stalina. Wizerunek Putina miał znaleźć się na mozaice przedstawiającej także ministra obrony Siergieja Szojgu, przewodniczącą wyższej izby rosyjskiego parlamentu Walentynę Matwijenko, sekretarza Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa, szefa FSB Aleksandra Bortnikowa i naczelnika Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa. Sprawę ujawniło tydzień temu rosyjskie „MBCh Media”.

Po sceptycznym odniesieniu się przez Putina do pomysłu umieszczenia w cerkwi mozaiki z jego wizerunkiem rada artystyczna budowy świątyni zrezygnowała z niej. W czwartek „Kommiersant” napisał, powołując się na swoje źródła, że mozaika została zdemontowana. Z kolei w piątek rektor świątyni bp Stefan zaprzeczył w rozmowie z Interfaxem, że w ogóle znajdowała się ona w cerkwi. Według niego zdjęcia dzieła, które publikowały media, pochodziły z pracowni artystycznej. Duchowny powiedział, że rada artystyczna budowy świątyni wzięła pod uwagę opinię Putina i postanowiła nie umieszczać mozaiki z prezydentem w cerkwi. Zapytany, czy mozaika zostanie zachowana, biskup odpowiedział: „Jest mało prawdopodobne. Do czego jest potrzebna, jeśli nie będzie używana?” Bp Stefan stwierdził, że od twórców dzieła zależy, czy będzie umieszczone w innym miejscu.

W niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił, że gdy Putin dowiedział się o swoim wizerunku w świątyni, stwierdził, że jest zbyt wcześnie, by oceniać jego pracę. „Pewnego dnia wdzięczni potomkowie docenią nasze zasługi, ale teraz jest zbyt wcześnie, by to robić” – miał powiedzieć rosyjski prezydent.

Rosyjskie media nie podają, czy podobny los spotka mozaikę, na której pokazano defiladę zwycięstwa na Placu Czerwonym w 1945 roku wraz z portretem Stalina. Wcześniej bp Stefan zapowiadał, że w cerkwi będzie „wiele” mozaik pokazujących wydarzenia historyczne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Kommiersant / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz