Putin: Ukraina to Kijów, Żytomierz, Czernihów i tyle

Zdaniem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, właściwa Ukraina składa się tylko z trzech terytoriów – Kijowa, Żytomierza i Czernihowa, a pozostałe tereny dostała w ramach tworzenia ZSRR i w wyniku decyzji Stalina po II wojnie światowej.

Podczas swojego piątkowego wystąpienia na Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Petersburgu, rosyjski prezydent wypowiedział się na temat wojny z Ukrainą, próbując uzasadnić pretensje terytorialne strony rosyjskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

880.18 PLN    (4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Mówi się, że wracamy [na – red.] swoje. No, historycznie – tak, oczywiście. Na przykład, całe to Nadczarnomorze [tu: północna część wybrzeża Morza Czarnego – red.]. Właściwie, my do tego wszystkiego nie zgłaszamy pretensji, tam na południu, ale tym niemniej, to jest fakt – powiedział prezydent Rosji.

Przeczytaj: Putin: odzyskujemy rosyjskie ziemie

– Skąd wzięła się Noworosja? W rezultacie kilku wojen z Imperium Tureckim. Jaka Ukraina? Co ma z tym wspólnego Ukraina? W ogóle nic nie ma z tym wspólnego – twierdził Putin. – Zachodnie części Ukrainy dostali w rezultacie drugiej wojny światowej. Stalin odebrał terytoria Węgrom, Rumunii, Polsce i oddał Ukrainie, samą Polskę też nagrodził wschodnimi ziemiami Niemiec.

– Cała lewobrzeżna Ukraina, wiadomo jak się formowała. Ukraina weszła w skład Imperium Rosyjskiego faktycznie z trzema terytoriami: to Kijów, obwód kijowski, Żytomierz, Czernihów i tyle… – oświadczył prezydent Rosji. – Wszystko, co dostało się potem, w rezultacie formowania Związku Radzieckiego w 1922 roku, zostało podarowane przez Włodzimierza Iljicza Lenina podczas tworzenia ZSRR – powiedział Putin. Według niego, początkowo Donbas planowano początkowo włączyć w skład Rosji Radzieckiej, jednak Lenin zdecydował się włączyć go do Ukraińskiej SRR.

Należy zaznaczyć, że Żytomierz był częścią Polski do schyłku XVIII wieku, ziemie te zostały utracone w 1793 roku, w wyniku II rozbioru i zagarnięte przez Rosję. Z kolei Czernihów wchodził w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego, a od 1618 należał do Korony Królestwa Polskiego. I RP utraciła nad nim kontrolę w trakcie powstania Chmielnickiego, w wyniku rozejmu andruszowskiego z 1667 roku Korona zrezygnowała z województwa czernihowskiego, podobnie jak z połowy województwa kijowskiego, na rzecz Rosji.

Wcześniej pisaliśmy, że podczas swojego wystąpienia w Petersburgu Władimir Putin powiedział, że Rosja nie ma żadnych obiekcji wobec członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, ponieważ UE nie jest organizacją o charakterze wojskowym. Dodał zarazem, że Europa nie pozwoli na odbudowę konkurencyjnych dla siebie branż ukraińskiego przemysłu, a samej Ukrainie grozi status unijnej „półkolonii”.

rtvi.com / mk.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz