Biden: Nie dążę do konfliktu z Rosją

Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę, że na nadchodzącym szczycie powie rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi, że będą „konsekwencje”, jeśli Rosja podejmie szkodliwe działania wobec demokratycznych rządów – poinformował Fox News. Twierdzi jednak, że nie dąży do konfliktu z Rosją.

Jak poinformował Fox News, prezydent USA Joe Biden powiedział w środę, że na nadchodzącym szczycie powie rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi, że będą „konsekwencje”, jeśli Rosja podejmie szkodliwe działania wobec demokratycznych rządów. Twierdzi jednak, że nie dąży do konfliktu z Rosją.

Biden odniósł się do stanu stosunków amerykańsko-rosyjskich. Prezydent spotka się z Putinem w Genewie w Szwajcarii jeszcze w tym miesiącu.

Zobacz też: Fundacja Nawalnego zaklasyfikowana jako „ekstremistyczna”

„Nie dążymy do konfliktu z Rosją” – powiedział Biden podczas przemówienia do członków służby wojskowej stacjonujących w Wielkiej Brytanii. „Chcemy stabilnych, przewidywalnych relacji. Nasze dwa narody dzielą niesamowitą odpowiedzialność, między innymi zapewniając strategiczną stabilność i przestrzegając porozumień o kontroli zbrojeń”.

„Traktuję tę odpowiedzialność poważnie, ale powiedziałem jasno – Stany Zjednoczone zareagują w zdecydowany i znaczący sposób, gdy rosyjski rząd zaangażuje się w szkodliwe działania” – dodał.

Oczekuje się, że Biden będzie naciskał na Putina w sprawie ostatnich ataków ransomware, które prawdopodobnie zostały przeprowadzone przez organizacje przestępcze z siedzibą w Rosji. Jego administracja wcześniej nałożyła sankcje na Moskwę między innymi za jej rolę w ataku na SolarWinds i próby ingerencji w wybory w 2020 roku.

Prezydent powiedział, że spotka się z Putinem, „by dać mu znać, co chcę, żeby wiedział”. Biden spotka się z przywódcami G7 i sojusznikami z NATO podczas swojej podróży do Europy, która jest jego pierwszą podróżą zagraniczną od czasu objęcia prezydentury.

Zobacz też: Przedstawiciel Rosji twierdzi, że Ukraina nie chce Donbasu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Biden powiedział, że jego administracja będzie koordynować działania z sojusznikami G7, aby zwiększyć inwestycje w „wysokiej jakości infrastrukturę fizyczną, cyfrową i zdrowotną o wysokim standardzie”. Wezwał także do ustanowienia międzynarodowych norm dotyczących działalności w cyberprzestrzeni.

„Musimy upewnić się, że ustanowiono nowe technologie i normy postępowania w cyberprzestrzeni, w tym zająć się rosnącym zagrożeniem atakami ransomware” – powiedział Biden. „To są wszystkie krytyczne kwestie bezpieczeństwa narodowego w 2021 roku”.

Zobacz też: Blinken o Nord Stream 2: USA zareaguje, jeżeli Moskwa spróbuje użyć dostaw gazu jako broni

Kresy.pl/Fox News

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz