Lider Alternatywy dla Niemiec Alexander Gauland, podczas debaty w Budnestagu na temat 80 rocznicy rozpoczęcia operacji Barbarrosa, obarczył Polskę winą za nie powstrzymanie III Rzeszy przed rozpoczęciem II wojny światowej – poinformował w środę portal Deutsche Welle.

Jak poinformował w środę portal Deutsche Welle, lider Alternatywy dla Niemiec Alexander Gauland, podczas debaty w Budnestagu na temat 80 rocznicy rozpoczęcia operacji Barbarrosa, obarczył Polskę winą za nie powstrzymanie III Rzeszy przed rozpoczęciem II wojny światowej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według Alexandra Gaulanda decyzja Stalina o pakcie z Hitlerem była słuszna, a Polska stanęła na drodze do powstrzymania Niemiec ponieważ nie godziła się na obecność Armii Czerwonej w swoich granicach.

„Nawet jeśli najazd i wojna nie są oceniane inaczej, pozostaje pytanie: czy można było temu zapobiec?” – mówił Gauland. „przedłużające się negocjacje w sprawie konwencji wojskowej między Związkiem Radzieckim, Imperium (Wielkiej Brytanii) i Francją wielokrotnie prowadziły do ​​tego samego impasu: jak zorganizować obronę bez Polski, która nie chciała tolerować wojsk sowieckich na swoim terytorium”.

„Ponieważ my Niemcy, tak wiele zawdzięczamy Rosji. Trzeba podchodzić do tego kraju z wyrozumiałością i tolerancją, nawet jeśli nie zawsze rozumiemy lub nawet nie aprobujemy niektórych jego zachowań” – uważa Gauland. „Moralna arogancja jest w każdym razie błędem. Rosja jest europejską potęgą i naszym najstarszym sojusznikiem. Hitler chciał zmieść ten kraj z ziemi i to, że mu się nie udało, może dziś nas napawać podziękowaniami i radością”.

Zobacz też: Sejm potępił wypowiedzi polityków Rosji o odpowiedzialności Polski za II wojnę światową

Warto przypomnieć, że w podobny sposób w zeszłym roku wypowiadał się w swoim artykule prezydent Rosji. „Dziś, wielu europejskich polityków, a w szczególności polscy przywódcy, chcą zamieść Zdradę Monachijską pod dywan. Dlaczego? Fakt, że ich kraje złamały swoje zobowiązania i wsparły Zdradę Monachijską, a niektóre z nich nawet uczestniczyły w podziale, nie jest jedynym powodem. Innym jest to, że jest czymś zawstydzającym przypominanie sobie, że w tych dramatycznych dniach 1938 roku ZSRR jako jedyne opowiedziały się za Czechosłowacją” – pisze rosyjski prezydent. Twierdzi też, że podczas gdy Związek Radziecki „próbował zapobiec tragedii”, Polska robiła wszystko, by utrudnić ustanowienie w Europie kolektywnego systemu bezpieczeństwa. Dodaje, że Wielka Brytania i Francja wycofały swoje gwarancje dla Czechosłowacji, by odwrócić uwagę nazistów na wschód, „żeby Niemcy i Związek Sowiecki niechybnie starły się i wzajemnie wykrwawiły”, samemu licząc na to, że wyjdą z tej wojny bez szwanku.

Kresy.pl/DW.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz