Sejm RP przyjął w czwartek uchwałę, w której wyraził sprzeciw wobec manipulowania faktami i zakłamywania historii przez polityków Federacji Rosyjskiej.

W przyjętej przez aklamację uchwale Sejm potępił „prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej”. Jak stwierdzili posłowie, „wielkości narodu oraz stosunków między państwami nie można budować na kłamstwie i fałszowaniu historii”.

Jak podaje strona internetowa Sejmu, w dokumencie przypomniano, że do wybuchu II wojny światowej doprowadziły dwa ówczesne mocarstwa totalitarne: III Rzesza i ZSRR, które 23 sierpnia 1939 roku zawarły pakt Ribbentrop-Mołotow. Sejm podkreślił, że pierwszymi ofiarami obu totalitarnych państw były Polska i państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

„Wojna spowodowała śmierć dziesiątek milionów ludzi, powstanie w Europie nazistowskich obozów koncentracyjnych i Holocaust – jedną z największych zbrodni w dziejach ludzkości” – napisano w uchwale. W dokumencie zaznaczono, że nie kwestionuje się wkładu narodów ZSRR w pokonanie hitlerowskich Niemiec, lecz przypomniano, że nie przyniosło to państwom Europy Środkowo-Wschodniej niepodległości i suwerenności, a ich mieszkańcom „poszanowania praw człowieka”. Posłowie przypomnieli też, że ofiarami sowieckiego totalitaryzmu padali obok innych obywateli ZSRR Rosjanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Posłowie wyrazili swoją niezgodę na „powrót do imperialnych fałszerstw, które cofają dialog historyczny władz Rosji z innymi narodami”. Składając hołd ofiarom obu totalitaryzmów wyrażono pragnienie, by „historia ich męczeństwa nigdy nie była fałszowana i traktowana instrumentalnie”.

Sejm zaapelował w uchwale o wspólną refleksję nad „zasadami budowania stosunków międzynarodowych, które powinny być podstawą wzajemnego szacunku, partnerstwa i dobrego sąsiedztwa”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach władze Federacji Rosyjskiej kontynuowały ofensywę retoryczno-dyplomatyczną  odnosząc się do rzekomej genezy II wojny światowej. Prezydent Rosji Władimir Putin winą za wybuch konfliktu obarczał państwa zachodnie, a także zaprzeczał agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku. W Wigilię Bożego Narodzenia prezydent Rosji na spotkaniu z kierownictwem rosyjskiego resortu obrony zaatakował ambasadora RP w III Rzeszy w latach 1933-1939, Józefa Lipskiego, odpowiedzialnego m.in. za negocjacje ws. polsko-niemieckiego paktu o nieagresji. Putin twierdził, że Lipski „podzielał antysemickie poglądy Hitlera i (…) obiecał zbudować mu w Warszawie pomnik za prześladowanie Żydów”, a także nazwał polskiego dyplomatę z czasów II RP „szumowiną i antysemicką świnią”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / interia.pl / sejm.gov.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz