Putin nazwał ambasadora II RP w III Rzeszy „szumowiną i antysemicką świnią”

Według prezydenta Rosji, polski ambasador w III Rzeszy, Józef Lipski, powiedział Hitlerowi, że Polacy postawiliby mu „wspaniały pomnik w Warszawie”, gdyby wypędził Żydów do Afryki. Władimir Putin nazwał dyplomatę II RP „szumowiną i antysemicką świnią”.

W ostatnich dniach najwyższe władze Rosji po raz kolejny odniosły się do kwestii historii II wojny światowej. Wcześniej, jak pisaliśmy, prezydent Rosji Władimir Putin dwukrotnie wypowiedział się o współpracy Związku Radzieckiego z III Rzeszą. „Związek Radziecki był ostatnim ze wszystkich krajów, który podpisał pakt o nieagresji z Hitlerem. Wszystkie inne państwa podpisały takie umowy wcześniej” – mówił tydzień temu podczas corocznej konferencji prasowej, na której obecni byli krajowi i zagraniczni dziennikarze. Swoje twierdzenia Putin powtórzył w minioną sobotę na spotkaniu w Petersburgu z przywódcami państw tworzących niegdyś ZSRR. Powiedział, że przyczyną wybuchu drugiej wojny światowej był pakt monachijski, a nie pakt Ribbentrop-Mołotow. Winą za wybuch konfliktu obarczył państwa zachodnie, które jego zdaniem miały współpracować z III Rzeszą, zanim państwo Hitlera nawiązało relacje z ZSRR. Wypowiedzi te spotkały się z krytyczną reakcją ze strony Polski, szczególnie IPN i MSZ.

W tym tygodniu, w ramach kontynuowania tej ofensywy retoryczno-dyplomatycznej, bezpośrednim celem oskarżeń stała się Polska. We wtorek, w Wigilię Bożego Narodzenia, prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z kierownictwem rosyjskiego resortu obrony. W jego trakcie, jak relacjonują rosyjskie media i agencje Tass i RIA, skomentował zapiski polskiego dyplomaty i ambasadora RP w III Rzeszy w latach 1933-1939, Józefa Lipskiego, odpowiedzialnego m.in. za negocjacje ws. polsko-niemieckiego paktu o nieagresji. Putin twierdził, że zapoznał się z archiwalnymi dokumentami z tamtych lat, zajętymi po drugiej wojnie światowej w jednym z krajów europejskich. Powiedział, że był „zdumiony” tym, jak w Polsce dyskutowano o „kwestii żydowskiej”. Według rosyjskiego prezydenta, przywódca III Rzeszy Adolf Hitler podzielił się z szefem polskim dyplomatą pomysłem, żeby wypędzić Żydów do kolonii w Afryce.

– Wyobraźcie sobie, wysłać Żydów do Afryki w 1938 roku! Byliby skazani na eksterminację! – powiedział Putin. Dodał, że w notatce z rozmowy z Hitlerem dla polskiego MSZ Lipski napisał, że w reakcji na te słowa powiedział przywódcy III Rzeszy, że gdyby rzeczywiście tak zrobił, to Polacy postawiliby mu „wspaniały pomnik w Warszawie”.

– To szumowina [dosł. swołocz, tłumaczone też „drań”, „bydlak”; w jęz. rosyjskim słowo to posiada silnie negatywne, niemal wulgarne znaczenie – red.] i antysemicka świnia, inaczej go nazwać nie można – powiedział Putin. – Podzielał antysemickie poglądy Hitlera i więcej, obiecał zbudować mu w Warszawie pomnik za prześladowanie Żydów.

Zdaniem prezydenta Rosji, takie uwagi ze strony polskiego dyplomaty z pewnością musiały brzmieć jak zachęta do działania. Uważa, że bez powody by tego nie napisał. Podkreślił przy tym, że Rosja ma wystarczająco dużo dowodów, by nie pozwalać nikomu na profanowanie pamięci przodków i wszystkich, którzy oddali życie na rzecz pokonania nazizmu. Putin powiedział, że tacy ludzie, którzy niegdyś prowadzili rozmowy z Hitlerem, teraz obalają pomniki „wyzwolicieli” z Armii Czerwonej. – To ich sukcesorzy. W tym względzie, bardzo mało się zmieniło i powinniśmy o tym pamiętać, budując nasze siły zbrojne.

Kontekst jego wypowiedzi wyraźnie wskazywał, że ma na myśli Polskę i działania prowadzone w ramach dekomunizacji, polegające na likwidację tzw. pomników wdzięczności Armii Radzieckiej, co w Rosji wywołuje oburzenie.

Zobacz: Skandaliczny film rosyjskiego MSZ próbuje usprawiedliwiać zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow [+VIDEO]

Zobacz także: Rosyjska telewizja: Polacy masowo niszczą pomniki czerwonoarmistów

W ostatnich dniach przewodniczący rosyjskiej Dumy, Wjaczesław Wołodin powiedział, że „Polska powinna przeprosić za współpracę z Hitlerem”.

PRZECZYTAJ: Skandaliczne wpisy i kłamliwa narracja MSZ Rosji w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę

Dzień później, w środę, rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w wywiadzie dla telewizji Rossiya-24 TV powiedziała, że część polskich polityków przyjęła postawę utrudniającą utrzymanie dobrych, wzajemnych relacji. Dodała, że chodzi o mieszanie bieżących relacji Polski i Rosji z „interpretacjami wydarzeń historycznych”.

Według Zacharowej istnieją dwa sposoby prowadzenia relacji dwustronnych. Pierwszy z nich opiera się na analizowaniu błędów historii czy przeszłości i wyciąganiu wniosków. Drugi z kolei polega na „niekończącym się uzależnianiu naszej przyszłości, przyszłości krajów sąsiednich, przyszłości regionów i świata od interpretacji historii”. Zaznaczyła, ze kwestia historii komplikuje relacje pomiędzy Rosją a Unią Europejską.

Czytaj także: Rzeczniczka rosyjskiego MSZ oskarża Polskę

Jak informowaliśmy, w sobotę Instytut Pamięci Narodowej opublikował komunikat dotyczący wcześniejszych słów Władimira Putina na temat rozpoczęcia II wojny światowej. Porównano w nim „współczesną rosyjską propagandę” do „stalinowskich wzorców”. To kolejne takie oświadczenie wydane w tym roku. Poprzednie zostało opublikowane 23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Przeczytaj także: Rosyjska telewizja sugeruje, że Polska była „drapieżnym inicjatorem” II wojny światowej

Stanowisko zabrało także polskie MSZ, publikując swoje stanowisko „wobec fałszywych narracji historycznych prezentowanych przez Federację Rosyjską”. Według MSZ, słowa prezydenta Rosji są zaprzepaszczeniem wspólnej pracy polskich i rosyjskich ekspertów, a także dorobku jego poprzedników, którzy starali się szukać drogi prawdy i pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich.

Przeczytaj: Odpowiedź IPN na słowa Putina. „Propaganda rosyjska powiela najgorsze wzorce z epoki stalinizmu”

TASS / RIA / onet.pl / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Czeslaw
  Czeslaw :

  Po 1974 r. za prezydentury Richarda Nixona, ZSRR pozwolił wyjechać 80 tys. rosyjskim Żydom do USA za dostarczenie nasion przenicy i kukurydzy. Czy to nie jest handel niewolnikami?
  A skąd się wzieło tylu Żydów i sierot żydowskich w Armii Andersa, czy to nie z kraju rosyjskiego tak miłujących Żydów

 2. tagore
  tagore :

  Realne wstrzymanie budowy NS2 zabolało, próbują sprowokować Polskę do niezręcznych wypowiedzi i dać Niemcom i organizacjom Żydowskim podstawę
  do ataków na Polskę. W Moskwie zbliża się przesilenie ,Putin może pójść z Ukrainą na całość.

 3. wnuk rezuna
  wnuk rezuna :

  Chamskie, ordynarne frustracje….i brednie niedouczonego półgłówka..
  Zydzi zawsze stanowili w Europie problem społeczny jako obce ciało nie poddajace sie asymilacji, kultywujace swoja kulture, religie, jezyk, obyczaje i tradycje….zreszta jak wiekszośc mniejszosci narodowych…
  Koncepcja własnego Panstwa zydowskiego to nie pomysł Hitlera, ale samych żydów przede wszystkim !!!!, którzy tez chcieli mieć własne panstwo, zwłaszcza po I wojnie i powstaniu w srodkowej Europie wielu państw narodowych na gruzach Austro-Wegier, Rosji głównie . W Europie nie było na takie panstwo miejsca ani nikt nie był skłony uzyczyć “placu” na takie państwo….pozostawały kolonie….
  I koncepcja ta została zrealizowana !! na terenie kolonii…brytyjskiej w Palestynie, na granicy Afryki i Azji w 1947 roku jako państwo Izrael w 1947 roku. Wszystkie panstwa europejskie po II WŚ chetnie Ułatwiały zydom wysiedlenie do Izraela i tak sie dzieje do dziś.
  Lipski nie mógł z Hitlerm w 1938 roku rozmawiac o holokauscie, ani nawet o jakimkolwiek przymusie w wysiedlaniu zydów gdziekolwiek !!!. Hitler nie miał ani nie mógł miec planów holokaustu a Polska nie miała instrumentów jakiegokolwiek przymusu wobec zydów !!!
  Jakkolwiek stworzenie żydom własnego panstwa i w ten sposób pozbycie sie ich z Polski było dla władz sanacyjnych ciekawym pomysłem.
  Rosja Jelcyna w latach 90-tych wysiedliła do Izraela ponad milion zydów !!!, Rumunia z Siedmiogrodu do Niemiec kilkaset tysiecy Niemców, ze pominę przesiedlanie całych narodów w sowieckim sojuzie za stalina czy wywożenie ich od prawie 200 lat na Sybir gdzie byli jak to okresla Putin “mogli byc eksterminowani”.

 4. Piotrx
  Piotrx :

  O współpracy niemiecko-żydowskiej
  http://www.bibula.com/?p=25019

  “21 czerwca 1933 r., w kilka tygodni po dojściu Hitlera do władzy Zionistische Vereinigung für Deutschland (ZVfD) – prężna organizacja syjonistów niemieckich stała się nieoczekiwana podpora NSDAP (partii nazistowskiej): Wierzymy, że to właśnie nowe Niemcy mogą, dzięki swej zdecydowanej woli, rozwiązać problem żydowski, znaleźć rozwiązanie problemu, który w istocie rzeczy powinien być rozwiązany przez wszystkie narody europejskie […] Wdzięczność narodu żydowskiego staje się podstawa szczerej przyjaźni z narodem niemieckim wraz z jego realiami narodowymi i rasowymi. […] My również jesteśmy przeciwni mieszanym małżeństwom i pragniemy utrzymać czystość żydowskiej grupy etnicznej. […] Aby osiągnąć te praktyczne cele, syjonizm ma nadzieje, że będzie zdolny do współpracy z rządem nawet zasadniczo wrogim Żydom”

 5. Piotrx
  Piotrx :

  Dzisiejszy wściekły antypolonizm (zarówno ten z Zachodu jak i Wschodu) to hołd składany Polsce i polskości przez szubrawców.

  https://macgregor.neon24.pl/post/152038,tokarczuk-i-polskosc-jako-cos-wyjatkowego

  Jak pisał Gilbert Keith Chesterton (Letters on Polish Affairs 1922):

  „Zawsze byłem stronnikiem polskiej idei, nawet wtedy, gdy moje sympatie opierały się wyłącznie na instynkcie (…) Moja instynktowna sympatia do Polski zrodziła się pod wpływem ciągłych oskarżeń miotanych przeciwko niej; i – rzec mogę – wyrobiłem sobie sąd o Polsce na podstawie jej nieprzyjaciół. Doszedłem mianowicie do niezawodnego wniosku, że nieprzyjaciele Polski są prawie zawsze nieprzyjaciółmi wielkoduszności i męstwa. Ilekroć zdarzało mi się spotkać osobnika o niewolniczej duszy, uprawiającego lichwę i kult terroru, grzęznącego przy tym w bagnie materialistycznej polityki, tylekroć odkrywałem w tym osobniku, obok powyższych właściwości, namiętną nienawiść do Polski. Nauczyłem się oceniać ją na podstawie tych nienawistnych sądów – i metoda okazała się niezawodną”.