Polska nazywa siebie główną ofiarą II Wojny Światowej. Ale czy nie była ona jej drapieżnym inicjatorem, który się przeliczył? – takie sformułowania znalazły się w programie rosyjskiej stacji telewizyjnej Rossija1.

W poniedziałek w sieci zamieszczono fragment nagranie wideo z jednego z programów stacji „Rossija1”. Materiał dotyczył rocznicy wybuchu II wojny światowej. [AKTUALIZACJA, 04.09.2019, 12:15] Materiał który od poniedziałku zdobywał popularność w internecie, pochodzi z oryginalnego nagrania stacji Rossija1, wyemitowanego pierwotnie dwa lata temu, w roku 2017.

– Teraz Polska nazywa siebie główną ofiarą II Wojny Światowej. Ale czy nie była ona jej drapieżnym inicjatorem, który jednak się przeliczył? – mówi rosyjski dziennikarz. W tle, na ekranie w studio wyświetlone było zdjęcie lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego z napisem „Polska prosi o pieniądze”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Następnie prowadzący program rosyjski dziennikarz twierdzi, że obecnie „Polacy niszczą pomniki sowieckich żołnierzy, napadają na rosyjskich kibiców piłkarskich, nie przepuszczają przez swoje terytorium do Polski rosyjskich motocyklistów, a na kolanach błagają o pieniądze”. – Choć jeśli się nad tym zastanowić, to sami są nam winni – dodaje dziennikarz.

Nagranie zilustrowano materiałami filmowymi, pokazującymi m.in. rozbiórkę komunistycznego monumentu ku czci Armii Czerwonej oraz starcia z udziałem pseudokibiców.

Czytaj także: Rosyjskie MSZ: Demontaż pomników Armii Czerwonej w Polsce ma destrukcyjny wpływ na wzajemne relacje

Zarzuty rosyjskiej stacji dotyczyły też sprawy prokremlowskiej grupy motocyklowej Nocne Wilki, która co roku organizuje rajd przez część Europy w okolicach rocznicy zakończenia II wojny światowej. Odwiedzają radzieckie miejsca pamięci i jak twierdzą, chcą powtórzyć drogę radzieckich żołnierzy do Berlina. Strona polska w ostatnich latach regularnie blokuje im przejazd przez Polskę.

Przeczytaj: „Nocne Wilki” powitał w Czechach baner „Hitler i Stalin zaczęli II wojnę światową” [+FOTO]

Przypomnijmy, że jak informowaliśmy, na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spaw Zagranicznych na Facebooku pojawiło się nagranie sugerujące, że ZSRR był „zmuszony” podpisać układ z III Rzeszą oraz oskarżające władze Polski o antysemityzm i „flirty z nazistami”.

Zobacz: Skandliczny film rosyjskiego MSZ próbuje usprawiedliwiać zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow [+VIDEO]

Zobacz także: Rosyjska telewizja: Polacy masowo niszczą pomniki czerwonoarmistów

facebook.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Агент Славянской Империи :

    Panowie i Panie z redakcji Kresy.pl, proszę bardziej sprawdzać zamieszczane informacje. Do tej pory miałem Kresy.pl za przeciwstawne fejk njusom, a tutaj proszę – szara propaganda. Ten fragment wypowiedzi red. Kisielowa z rosyjskiej telewizji pochodzi sprzed dwóch lat (2017 rok) i jest wyrwany z kontekstu. Tu klaryfikacja (po rosyjsku, po polsku nie znalazłem): https://www.youtube.com/watch?v=2vBJt60G4lI Dla nieznających rosyjskiego, bardzo krótkie streszczenie: chodzi m. in. o współudział sanacyjnej II RP do spółki z Hitlerem w rozbiorze Czechosłowacji.