Ukraina odpowiedziała Izraelowi na list ambasadorów ws. kultu Bandery

Ambasador Ukrainy w Izraelu przekazał izraelskiemu MSZ ukraińską odpowiedź na wspólny list ambasadorów Izraela i Polski w Kijowie, w którym potępiono gloryfikację działaczy nacjonalistycznych na Ukrainie, w tym Stepana Bandery. W odpowiedzi podkreślono, że “ożywienie i zachowanie narodowej pamięci” jest jednym z głównych priorytetów polityki ukraińskiego państwa.

Jak poinformowała na Facebooku ambasada Ukrainy w Izraelu, w czwartek w izraelskim MSZ odbyło się spotkanie, na którym ukraiński ambasador Hennadij Nadołenko zwrócił uwagę stronie izraelskiej, że “publiczna debata” prowadzona przez ambasadora Izraela na Ukrainie Joela Liona na temat “wewnętrznych spraw ukraińskiej polityki” jest “kontrproduktywna”. W komunikacie wskazano, że strona ukraińska ma w szczególności na myśli list ambasadorów Izraela i Polski z 2 stycznia br.

“Ambasador Ukrainy podkreślił, że ożywienie i zachowanie narodowej pamięci narodu ukraińskiego jest jednym z głównych priorytetów polityki Ukrainy. Dyskusje w tej dziedzinie powinny odbywać się na poziomie historyków i ekspertów” – napisała ambasada Ukrainy w Izraelu.

Przypomnijmy, że wczoraj z tego samego powodu do ukraińskiego MSZ wezwano ambasadora RP w Kijowie Bartosza Cichockiego. Polskiemu dyplomacie przekazano podobne uwagi do tych, które dzisiaj zakomunikował stronie izraelskiej ambasador Nadołenko. Komentatorzy zwracali wówczas uwagę, że do ukraińskiego MSZ wezwano jedynie polskiego ambasadora, mimo iż sygnatariuszem listu był także przedstawiciel Izraela.

2 stycznia br. ambasadorowie Polski i Izraela na Ukrainie wydali wspólne oświadczenie, w którym odnotowali „z wielkim zatroskaniem i smutkiem” celebrowanie przez ukraińskie władze różnego szczebla postaci historycznych i wydarzeń, „które należy raz na zawsze potępić”. W dokumencie wymieniono uczczenie przez Radę Obwodu Lwowskiego ukraińskich nacjonalistów – Andrija Melnyka, Iwana Łypę i Jurija Łypę. Melnyka nazwano przy tym „nazistowskim kolaborantem”, Iwana Łypę „ksenofobicznym antysemickim i antypolskim pisarzem” a Jurija Łypę „twórcą rasistowskiej teorii ukraińskiej rasy”.  Jako drugi przykład dyplomaci Polski i Izraela wskazali zawieszenie 1 stycznia br. na budynku Państwowej Administracji Kijowa wielkiego baneru z wizerunkiem Stepana Bandery – przywódcy tzw. banderowskiego odłamu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, organizacji odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków. Później ambasada RP w Kijowie skrytykowała wypowiedź rzeczniczki MSZ Ukrainy, która komentując oświadczenie ambasadorów Polski i Izraela powiedziała, że Ukraina sama wyznacza i upamiętnia swych bohaterów i wyraźnie zasugerowała, że za tym oświadczeniem stoi interes Rosji. „Trudno uwierzyć, że takie słowa mogły paść z ust dyplomaty ukraińskiego (…) Gdyby były prawdziwe, oznaczałyby, że ukraińska dyplomacja zalicza do bohaterów narodowych ideologów ukraińskiego nacjonalizmu integralnego, którego ofiarą padły dziesiątki tysięcy Polaków, Żydów i tysiące przedstawicieli innych narodów” – napisano w oświadczeniu polskiej ambasady, zwracając uwagę, że wypowiedzi rzeczniczki nie zamieszczono na oficjalnej stronie internetowej MSZ Ukrainy.

Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Mieczysław Sylwester Kazimierzak
  Mieczysław Sylwester Kazimierzak :

  Trwająca WOJNA O PIENIĄDZ z doskonaleniem sztuki wywoływania kryzysów,aby na nich zarabiać ,którą opisał Song Hongbin,ma swoją historię.Aktualnie w skali globalnej przeciw koalicji PETRODOLAROWEJ występuje ANTYDOLAROWA,bazująca na powiększających się zasobach chińskiego złota.Rosja na pozycji “obrotowego” w pojedynku USA-Chiny?!
  Jestem wołyńskim kresowianinem.Dokładnie znam historię Rodziny jako PIONIERÓW POLSKOŚCI na tych Ziemiach.Równe miasto mojego urodzenia to była stolica BANDERYZMU.
  Michael E.Jones : WPŁYW ŻYDOWSKIEGO REWOLUCJONIZMU NA HISTORIĘ ŚWIATA.
  W czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM brakiem lojalności wobec Polski wykazały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE:ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.Dziś ANTYPOLONIZM jest realizowany za sprawą EKONOMII ŻYDOWSKIEJ,vide 447,którą to ekonomię opisał Feliks Koneczny,autor opisu oryginalnego podziału na CYWILIZACJE w ŻYDOWSKIEJ,nazywając ją CYWILIZACJĄ PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.