Ukraińskie MSZ wezwało polskiego ambasadora z powodu wypowiedzi nt. OUN-UPA

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wezwało do siebie ambasadora RP w Kijowie Bartosza Cichockiego. Powodem spotkania były ostatnie krytyczne wypowiedzi Cichockiego na temat gloryfikacji OUN-UPA na Ukrainie – podaje agencja UNIAN.

Z komunikatu, który pojawił się na stronie internetowej ukraińskiego MSZ, wynika, że do wezwania ambasadora Cichockiego doszło w środę. Jak napisano, “polskiemu ambasadorowi zwrócono uwagę na kontrproduktywność publicznej dyskusji odnośnie wewnętrznych kwestii ukraińskiej polityki”. Ukraińskie MSZ zaznaczyło, że spotkanie miało związek ze wspólnym oświadczeniem ambasadorów Polski i Izraela.

“Zwrócono także uwagę, że podczas kontaktów na wysokim szczeblu między przywódcami Ukrainy i Polski uzgodniono rozwijanie dialogu historycznego na poziomie ekspertów, co wymaga dodatkowych wysiłków, w tym dyplomatycznych, w celu zapewnienia konstruktywnej współpracy specjalistów w sferze pamięci historycznej.” – napisało ukraińskie MSZ dodając, że umówiono się odnośnie konkretnych kroków w tym kierunku.

Przypomnijmy, że kilka dni temu ambasadorowie Polski i Izraela na Ukrainie wydali wspólne oświadczenie, w którym odnotowali „z wielkim zatroskaniem i smutkiem” celebrowanie przez ukraińskie władze różnego szczebla postaci historycznych i wydarzeń, „które należy raz na zawsze potępić”. W dokumencie wymieniono uczczenie przez Radę Obwodu Lwowskiego ukraińskich nacjonalistów – Andrija Melnyka, Iwana Łypę i Jurija Łypę. Melnyka nazwano przy tym „nazistowskim kolaborantem”, Iwana Łypę „ksenofobicznym antysemickim i antypolskim pisarzem” a Jurija Łypę „twórcą rasistowskiej teorii ukraińskiej rasy”.  Jako drugi przykład dyplomaci Polski i Izraela wskazali zawieszenie 1 stycznia br. na budynku Państwowej Administracji Kijowa wielkiego baneru z wizerunkiem Stepana Bandery – przywódcy tzw. banderowskiego odłamu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, organizacji odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków. Później ambasada RP w Kijowie skrytykowała wypowiedź rzeczniczki MSZ Ukrainy, która komentując oświadczenie ambasadorów Polski i Izraela powiedziała, że Ukraina sama wyznacza i upamiętnia swych bohaterów i wyraźnie zasugerowała, że za tym oświadczeniem stoi interes Rosji. „Trudno uwierzyć, że takie słowa mogły paść z ust dyplomaty ukraińskiego (…) Gdyby były prawdziwe, oznaczałyby, że ukraińska dyplomacja zalicza do bohaterów narodowych ideologów ukraińskiego nacjonalizmu integralnego, którego ofiarą padły dziesiątki tysięcy Polaków, Żydów i tysiące przedstawicieli innych narodów” – napisano w oświadczeniu polskiej ambasady, zwracając uwagę, że wypowiedzi rzeczniczki nie zamieszczono na oficjalnej stronie internetowej MSZ Ukrainy.

Kresy.pl / mfa.gov.ua

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Mieczysław Sylwester Kazimierzak
  Mieczysław Sylwester Kazimierzak :

  W trakcie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM brakiem lojalności wobec Polski,a szczególnie na Wołyniu wykazały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE : ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to za LITERATURĘ,CZY za ANTYPOLONIZM?!
  Michael E.Jones : WPŁYW ŻYDOWSKIEGO REWOLUCJONIZMU NA HISTORIĘ ŚWIATA.Kevin MacDonald w KULTURA KRYTYKI opisał ŻYDOWSKĄ EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANĄ STRATEGIĘ GRUPOWĄ z KULTEM HOLOKAUSTU i nadużywaniem pojęcia ANTYSEMITYZMU,aby ograniczać oceny krytyczne żydowskiego etnocentryzmu.To co aktualnie Polski dotyczy to efekt procesu od ŻYDOBOLSZEWIAMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzację handlu wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.Potwierdziło się,że narzędziem to EKONOMIA ŻYDOWSKA,vide AKTA 447,którą opisał Feliks Koneczny,autor oryginalnego podziału na CYWILIZACJE w ŻYDOWSKIEJ,nazywając ją  CYWILIZACJĄ PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.Nie przez przypadek ewolucyjne osiągnięcia CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ,ten polski badacz antyku,scharakteryzował w BIZANTYJSKIEJ,pozostawiając po sobie POLSKIE LOGOS A ETHOS.Korzenie konfliktu opisał inny polski badacz antyku Tadeusz Zieliński w liście rozwodowym HELLENIZM A JUDAIZM.OBRONIĆ POLSKOŚĆ to znaczy obronić wartości CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ.Tragiczna śmierć mojego brata Janusza pokazała jak aktualnie we wrocławskich warunkach za KORUPCJĄ KOŚCIELNO-DUCHOWĄ poszła ŚWIECKA.

 2. lp
  lp :

  Ale gdy Deszczycia interweniował w sprawie nazwy ulicy w Przemyślu to nie była to “kontrproduktywność publicznej dyskusji odnośnie wewnętrznych kwestii polskiej polityki”? Tu widać do jakiego stopnia pisiate skundlili nasz kraj, że o wasalizmie wobec USA i jego suwerena z Lewantu nie wspomnę.

 3. wnuk rezuna
  wnuk rezuna :

  Takie spotkania Pana Ambasadora w ukraińskim MSZ są bardzo potrzebne…
  Powinny się odbywać co najmniej raz w tygodniu. To bardzo cenne i pożyteczne spotkania.
  Ukraińscy urzędnicy wykazują kompletną nieznajomość historii własnego kraju a dodatkowo polski punkt widzenia był przed nimi długi czas ukrywany….
  Do zobaczenia za tydzień……