W Bielsku-Białej zostanie odsłonięty pomnik ofiar rzezi wołyńskiej

Informację o planach odsłonięcia 11 lipca pomnika ofiar rzezi wołyńskiej podała Polska Agencja Prasowa powołując się na bielski ratusz.

Odsłonięcie pomnika będzie miało miejsce 11 lipca, w 75. rocznicę Krwawej Niedzieli i początku rzezi wołyńskiej. Rzecznik bielskiego ratusza Tomasz Ficoń poinformował, że pomnik będzie przypominał także o Ukraińcach, którzy narażając życie ratowali Polaków.

Granitowy pomnik został umiejscowiony już na cmentarzu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Ma kształt prostopadłościanu o wysokości ponad 2 m. W zagłębieniu przybierającym formę krzyża umieszczona została figura Chrystusa, która wygląda jakby zniszczył ją pożar.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińscy deputowani oburzeni pomnikiem ofiar ludobójstwa na Wołyniu. „To element wojny hybrydowej”

Na pomniku rzezi umieszczono inskrypcję głoszącą: W hołdzie Polakom – ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią, często za cenę własnego życia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na pomniku umieszczono również słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 2001 r. we Lwowie: Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość.

Autorem pomnika jest Jacek Grabowski, mieszkaniec Bielska-Białej, urodzony w 1943 r. w Stryju na Kresach.

Kresy.pl / radiomaryja.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    Mi osobiście pojęcie „sprawiedliwy upainiec” kością w gardle już stoi. Jesteśmy tak długo i skutecznie przez stepowych poniżani, że na jakąkolwiek empatię, pomoc czy serdeczność ze strony dziczy reagujemy huraoptymizmem i niedowierzaniem. A przecież pomoc, grzeczność, serdeczność, ratowanie życia bliźniego są podstawowymi odruchami, wartościami stanowiącymi nasze człowieczeństwo. Jednakże dla stepowych są to wartości nieznane bądź doświadczane przez nieliczne jednostki, na występowanie których stale bici i poniżani Polacy reagują otoczeniem takiej persony nimbem boskości.. OBUDŹMY SIĘ i nie wynośmy na ołtarze na każdym kroku CAŁKOWICIE NORMALNYCH reakcji upaińców !!!