Litewski rząd biorąc pod uwagę rosnącą imigrację zarobkową z Ukrainy, zapowiedział wprowadzenie w niektórych zawodach limitów zatrudnienia niewykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich.

Premier Litwy Saulius Skvernelis powiedział w czwartek w wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas: Nie możemy dopuścić do tego, by Litwa stała się krajem importującym jedynie tanią siłę roboczą.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zaznaczył, że jego rząd podczas środowego posiedzenia zatwierdził strategię, która pozwoli na regulowanie procesów imigracyjnych. Dodał, że Litwa potrzebuje pracowników, ale wykwalifikowanych, a jego kraj nie może pozwolić na wypychanie z rynku pracy swoich obywateli.

ZOBACZ TAKŻE: Wzrosła liczba Ukraińców zatrudnionych w Polsce – o 36 proc. w 2017 r.

System naliczania limitów zatrudnienia (głównie kierowców i pracowników branży budowlanej) ma zostać opracowany do października bieżącego roku i będzie obejmował tylko niewykwalifikowanych pracowników.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Litewski rząd chce jednocześnie uprościć imigrację na Litwę obywatelom USA, Japonii, Korei Południowej, Kanady, Australii i Nowej Zelandii, wobec których będą używane podobne wymagania jak wobec obywateli państw Unii Europejskiej.

Litewski Departament Statystyki poinformował, że w 2017 roku w kraju wydano 34,5 tys. wiz bądź zezwoleń na pracę, z czego około 20 tys. dotyczyło obywateli Ukrainy. Przez pierwsze cztery miesiące 2018 roku na Litwę przybyło 12 tys. imigrantów, dwa razy niż w latach poprzednich.

Kresy.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz