Władze rejonu sokalskiego na Ukrainie, położonego tuż przy granicy z Polską, chcą odbudować pomnik poświęcony poległym w bitwie pod Sokalem. – podał portal Sokal FM. W tym rozegranym w 1519 roku starciu Tatarzy pokonali wojska polsko-litewskie pod wodzą hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego.

W związku ze zbliżaniem się 500-lecia bitwy władze rejonu sokalskiego odbyły we wtorek naradę na temat upamiętnienia tego wydarzenia historycznego. Inicjatorem posiedzenia był deputowany rady rejonowej Ołeh Sołodiak, który w archiwalnych dokumentach znalazł wzmiankę na temat pomnika z XVII-XVIII wieku, który został postawiony na cześć poległych żołnierzy. Pomnik został zburzony w czasach władzy sowieckiej.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele miejscowych władz omówili możliwość odnowienia pomnika, który znajdował się w miejscowości Żwirka (obecnie część Sokala) w pobliżu klasztoru bernardynów oraz stworzenia w tym miejscu terytorium do rekreacji. Według Sokal FM zebrani uzgodnili dalsze kroki odnośnie obchodów 500-lecia bitwy i wzniesienia pomnika na nowo.

Ukraiński portal nie poinformował o szczegółach upamiętnienia, włącznie z tym, kto ewentualnie zostanie wskazany na pomniku. „Obecnie społeczność ma zamiar odnowić ten znak pamiątkowy historii dla następnych pokoleń narodów, które mają wspólne strony chwalebnej i tragicznej historii” – napisał jedynie Sokal FM.

Wcześniej, pod koniec grudnia 2018 roku, deputowani sokalskiej rady rejonowej zwrócili się z apelem do ukraińskiego rządu, parlamentu, Lwowskiej Rady Obwodowej i administracji państwowej obwodu lwowskiego o ustanowienie roku 2019 Rokiem Bitwy pod Sokalem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: w Podhajcach odbędzie się rekonstrukcja bitwy wojsk Sobieskiego z Kozakami i Tatarami

Kresy.pl / sokalfm.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      Accipiter :

      Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.